fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Zakończenie konkursu malarskiego

  • Home
  • Zakończenie konkursu malarskiego
10 lut

Zakończenie konkursu malarskiego

W dniu 8 lutego 2012 roku w ząbkowskiej galerii „Orla” odbyło się zakończenie konkursu malarskiego „ZĄBKI – MIASTO OGRÓD”. Otwierając uroczystość dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej Janusz Dąbrowski podkreślił duże zainteresowanie konkursem, na który wpłynęło 136 prac uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów. 

Najciekawsze prace, w tym wszystkie nagrodzone i wyróżnione przyozdobiły ściany galerii. Można było podziwiać różne zakątki miasta Ząbki i odkrywać w barwach jego duszę. Zgodnie z regulaminem prace konkursowe mogły wyłącznie przedstawiać budynki i budowle wraz z ich otoczeniem oraz ulice i tereny zielone w Zabkach.

Celem konkursu było rozwijanie i promowanie talentów malarskich dzieci i młodzieży, ukazanie najładniejszych zakątków Ząbek oraz edukacja historyczna i kulturowa o dziedzictwie urbanistyczno-architektonicznym miasta Ząbki.

Jury pod przewodnictwem instruktorki plastyki Bogusławy Ołowskiej z udziałem adiunkta Akademii Sztuk Pięknych Krzysztofa Jablonowskiego i burmistrza miasta Ząbki Roberta Perkowskiego postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia 17 autorom.

W kategorii szkół podstawowych:
I nagroda – Justyna Sochocińska, Szkoła Popdstawowa nr 1 w Ząbkach; II nagroda – Ewelina Siedlec, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach; III nagroda – Anna Królik Prywatna Szkoła Podstawowa nr 62 w Warszawie.
Wyróżnienia otrzymali: Urszula Lizuraj, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach; Aleksandra Kościelniak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach; Michał Pasek Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach; Julia Rodek, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa w Ząbkach oraz Katarzyna Krajewska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach.

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I nagroda – Monika Matuszewska Gimnazjum nr 1 w Ząbkach, II nagroda – Marika Pawłowska Publiczne Katolickie Gimnazjum w Ząbkach, III nagroda – Monika Mazurek Gimnazjum nr 1 w Ząbkach.
Wyróżnienia otrzymali: Monika Matuszewska Gimnazjum nr 1 w Ząbkach, Dominika Bury Gimnazjum nr 3 w Wołominie, Aleksandra Jęczmieniowska Gimnazjum nr 127 w Warszawie, Paweł Gajewski Gimnazjum nr 3 w Wołominie, Beata Goźlińska Gimnazjum nr 3 w Wołominie oraz Magdalena Rowicka Gimnazjum nr 2 w Ząbkach.

Nagrody i wyróżnienia wręczał honorowy patron konkursu – burmistrz miasta Robert Perkowski w towarzystwie swego zastępcy Artura Murawskiego i dyrektora Praskiej Giełdy Spożywczej Janusza Dąbrowskiego.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali dobrej klasy aparaty fotograficzne, natomiast wyróżnieni przepiękne albumy poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Dodatkowo wszyscy otrzymali zestawy drobnych upominków.

Zwracając się do zgromadzonych burmistrz Robert Perkowski podziękował Praskiej Giełdzie Spożywczej za znakomity pomysł i jego realizację. Życząc laureatom dalszych sukcesów podziękował za przyjazne spojrzenie na Ząbki w nawiązaniu do tradycji Ząbek – Miasta Ogrodów.

Koncepcja miasta-ogrodu pojawiła się pod koniec XIX wieku w Anglii – w odpowiedzi na problem przeludnienia miast w okresie gwałtownego uprzemysłowienia. Był to pomysł stworzenia satelickich wobec dużego miasta osiedli – z niską, luźną zabudową i ze znacznym udziałem ogrodów, parków i lasów w ogólnej powierzchni osiedla.

Pomysł ten przed I wojną światową dotarł również na ziemie polskie. Najbardziej udane realizacje koncepcji miasta-ogrodu w Polsce to Podkowa Leśna i Milanówek.

W 1911 r. hrabia Adam Ronikier, właściciel majątku ziemskiego, obejmującego znaczną część dzisiejszych Ząbek, dokonał jego parcelacji – z zamiarem stworzenia na tym terenie osady miasta-ogrodu. Utworzone przez hrabiego Towarzystwo Miasta-Ogrodu zdecydowało, że ta koncepcja będzie realizowana według projektu konkursowego młodego architekta Tadeusza Tołwińskiego. Autor był w następnych latach profesorem Politechniki Warszawskiej i projektantem m.in. gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, Żoliborza Oficerskiego, gimnazjum Stefana Batorego i zespołu willowego na Sadybie.
Ząbki miały być wzorcowo zaprojektowaną osadą, przeznaczoną do zamieszkiwania przez osoby związane ze stolicą. Swoje wille posiadali tutaj generałowie Władysław Sikorski i Kazimierz Sosnkowski, pisarka Magdalena Samozwaniec i wiele innych ówcześnie znanych postaci.

W związku z różnymi okolicznościami – w szczególności zaś z zarzuceniem koncepcji miasta-ogrodu w okresie po II wojnie światowej – ta idea urbanistyczna na terenie Ząbek została zrealizowana tylko w niewielkim stopniu. Do dziś zachowało się niewiele obiektów świadczących o realizacji tej koncepcji. Część z tych, które przetrwały II wojnę światową, uległa dewastacji bądź została zniszczona specjalnie. Pod ochroną konserwatorską, oprócz pozostałości architektonicznych miasta-ogrodu, znajduje się także zachowana do tej pory sieć ulic – wytyczonych w ramach tego projektu na obszarze centralnej części Ząbek.

W uroczystości uczestniczyli także ząbkowscy radni: Zofia Dąbrowska, Paweł Poboży i Grzegorz Siwek oraz gospodarz obiektu dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sławomir Skotnicki.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i