fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Zakaz handlu w niedzielę po nowemu

  • Home
  • Zakaz handlu w niedzielę...
9 lis

Zakaz handlu w niedzielę po nowemu

Nowe przepisy, które będą funkcjonować od 1 lutego 2022 roku, mają przede wszystkim uniemożliwić otwieranie sklepu metodą „na placówkę pocztową”. To zła wiadomość dla niemal wszystkich dyskontów, marketów i hipermarketów, które od połowy sierpnia br. otwierały swoje miejsca sprzedaży w niedziele.

Po zmianach, mogą otworzyć się tylko te sklepy z pracownikami najemnymi „za ladą”, które z tytułu świadczenia usług pocztowych uzyskają co najmniej 40 procent przychodów.

 Zakaz handlu w niedzielę to temat, który od lat budzi w społeczeństwie emocje. Część klientów chce robić zakupy także wtedy – czego dowodem jest fakt, że kolejki w sklepach w niedzielę są tak samo duże jak w tygodniu. Ale ta dobra wiadomość dla właścicieli sieci sklepów czy większych marketów, była niezbyt dobrą wiadomością dla tych pracowników handlu, którzy często wbrew swojej woli musieli tego dnia wrócić do pracy.

Obecne zmiany, dokonane mocą ustawy z dnia 14 października 2021 roku o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, przewidują wyłączenie spod zakazu handlu w niedziele:

– placówek, których przychód z tytułu świadczenia usług pocztowych wyniesie co najmniej 40 procent;

 –  sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;

–  placówek prowadzących handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych (w tym przypadku rozszerzono możliwość handlu);

–  placówek prowadzących wyłącznie skup produktów pochodzenia rolniczego – w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.

Umożliwiono w dalszym ciągu korzystanie przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną (który prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek) z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Jednakże wymienione osoby nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i