Parlament przyjął przepisy, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników i drobnych wytwórców na wsi, ułatwiając im wytwarzanie żywności i jej sprzedaż na małą skalę.
Celem nowych przepisów jest wprowadzenie ułatwień dotyczących procedury rejestracji działalności podmiotów zamierzających prowadzić produkcję na małą skalę i jej sprzedaż. Chodzi o podmioty w ramach tzw. MOL – czyli działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Osoby zamierzające produkować żywność na niewielką skalę w pomieszczeniach używanych przeważnie jako prywatne domy mieszkalne, ale w których regularnie przygotowuje się żywność na sprzedaż, zostaną zwolnione z obowiązku zatwierdzania takiej działalności przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a jedynie będą musiały złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów. Nowe prawo znosi uciążliwość, jako jest obowiązek przygotowania i zatwierdzenia przez powiatowego lekarza weterynarii projektu technologicznego nowego zakładu produkcyjnego.
Wprowadzenie takiego ułatwienia będzie zachętą do rozwinięcia działalności przez rolników, którzy np. prowadzą obecnie rolniczy handel detaliczny, a chcieliby prowadzić produkcję żywności i jej sprzedaż nie tylko konsumentom końcowym, ale i do sklepów, restauracji czy stołówek.
W ramach działalności tzw. marginalnej, lokalnej i ograniczonej rolnicy i mali przedsiębiorcy mogą produkować i bezpośrednio sprzedawać konsumentom lub lokalnym sklepom czy restauracjom wytwarzane przez siebie mięso i wyroby mięsne, produkty rybołówstwa, produkty jajeczne, produkty mleczne albo produkty na bazie siary.
Sprzedaż konsumentom końcowym może odbywać się, np. w miejscu sprzedaży przylegającym do miejsca produkcji, z obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych – w tym ze środków transportu czy też z urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności, jak również wysyłkowo – w tym przez Internet. Limitowane są jedynie dostawy do innych zakładów prowadzących handel detaliczny (w tym należących do tego samego podmiotu) z przeznaczeniem do konsumenta końcowego.
Nowe przepisy mają wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku. Będą one dotyczyć wielu tysięcy już obecnie istniejących podmiotów zajmujących się sprzedażą bezpośrednią oraz samą produkcją. Dzięki nowym przepisom powstanie ich prawdopodobnie o wiele więcej.