fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Tłusty nalot na jabłku – co on oznacza?

  • Home
  • Tłusty nalot na jabłku...
29 kw.

Tłusty nalot na jabłku – co on oznacza?

Jabłko jest najchętniej spożywanym owocem w Polsce. Razi nas jednak to, że jabłka kupowane na wiosnę są często lepkie w dotyku, tłuste na powierzchni. Tłusta skórka na niektórych odmianach jabłek to najczęściej naturalny wosk. Pomaga on uchronić owoc przed nadmierną utratą wilgoci, zachować jędrność i w naturalny sposób spowalnia proces psucia się. Świadczy on o dojrzałości owocu (im więcej nalotu, tym bardziej przejrzały owoc). Pamiętajmy bowiem, że jabłka po zerwaniu nadal dojrzewają.

Odmiany jabłek różnią się między sobą pod tym względem. Jedne mają błyszczącą skórkę, na której prędzej pojawi się tłusta warstwa, a inne nie. Te pierwsze to między innymi jabłka z odmiany Gala, Ligol, Jonagored, Jonagold, Jonagold, Decosta. Inne, jak Szampion, zachowają suchą skórkę i będą pozbawione warstwy wosku nawet wtedy, gdy będą już bardzo dojrzałe.

Oczywiście są też jabłka woskowane celowo – to zasadniczo owoce importowane. Są one woskowane powłokami – nie zawsze neutralnymi dla zdrowia – które zabezpieczają owoce w trakcie transportu, zmniejszając m.in. szansę na ich porażenie patogenami. Tak na prawdę więc nie wiemy, z czego jest powłoka umieszczona na jabłuszku. Producenci nie umieszczają na jabłkach informacji jakiego pochodzenia jest wosk. Dlatego bezpieczniejsze pod tym względem są jabłka krajowe. Przede wszystkim zaś warto dokładnie umyć owoc przed spożyciem, by zmyć ewentualne zanieczyszczenia szczególnie przy aktualnym zagrożeniu epidemiologicznym.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i