Szpinak to jedno z popularniejszych zielonych warzyw liściastych, ponieważ jest bogatym źródłem minerałów, witamin i składników odżywczych.
Ze względu na wiele zalet tego warzywa, zaleca się regularne spożywanie szpinaku. Jednym z największych powodów, dla których te warzywa są tak ważne i cenione na całym świecie, jest ich bardzo duża trwałość. Przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać zimę i wiosnę.
Groch to roślina strączkowa, której wartości odżywcze i właściwości zdrowotne najpierw doceniano na Bliskim Wschodzie - skąd prawdopodobnie pochodzi - a dopiero potem w Europie. Groch stanowi dobre źródło białka, dostarcza też węglowodanów, a także błonnika, który usprawnia trawienie. Poza tym groch ma działanie zasadotwórcze i neutralizuje zakwaszające działanie pokarmów.
Fasola szparagowa jest jednym z wartościowszych warzyw, jakie możemy uwzględnić w naszej codziennej diecie. Posiada dużo cennego białka (ok. 23%), niewiele mniej błonnika (ok. 15%), a także witaminy z grupy B i sole mineralne (fosfor, magnez, potas, wapń). Jednocześnie jest to znakomite warzywo dla osób pragnących zrzucić nieco kilogramów, gdyż ma niewielką wartość energetyczną.
Dynia to sezonowe warzywo, które w dużej mierze kojarzy nam się z Halloween. Odmian dyni jest bardzo dużo, ale każda dynia ma wartości odżywcze. Właśnie te wartości odżywcze dyni docenili już meksykańscy Indianie. Dynia znalazła zastosowanie zarówno w meksykańskiej medycynie naturalnej, jak i kuchni.
Chrzan jest bogaty w przeciwutleniacze i różne enzymy, w tym peroksydazę chrzanową. Ze względu na obecność tych związków może zapobiegać rozwojowi bakterii i wirusów oraz zwalczać choroby i stany zapalne za pomocą przeciwutleniaczy. Warzywo to zapewnia także, mieszankę witamin i minerałów, które pomagają uzupełnić zbilansowaną dietę
Burak zwyczajny, czyli czerwona odmiana tego warzywa to najbardziej znany gatunek, który wielu z nas hoduje w swoich ogródkach przydomowych. Zwany jest też burakiem ćwikłowym. Buraki sieje się w ziemi i za niedługi czas pojawiają się zielono-bordowe liście. Wyrwany z ziemi burak kolorem przypomina ziemniaka ale po przekrojeniu widzimy warzywo w kolorze czerwonego wina.
Brokuły posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Między innymi chronią przed rakiem, wrzodami żołądka, anemią, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie wzroku i regulują poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla cukrzyków. Wszystko dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i sulforafanu - silnego przeciwutleniacza.
Kalafior to warzywo należące do rodziny Brassicaceae, która obejmuje brokuły, jarmuż i kapustę. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "caulis", które oznacza kapustę z kwiatem. Różyczki na główce kalafiora są ciasno skupione i składają się z niedojrzałych pąków kwiatowych przymocowanych do centralnej łodygi.
Cebula jest wykorzystywana do celów spożywczych i medycznych od tysięcy lat. Obecnie wiadomo, że właściwości lecznicze cebuli wiążą się z zawartością wielu dobroczynnych składników, w tym przeciwutleniaczy i związków siarki. Dzięki nim warzywo ma m.in. działanie antybakteryjne, obniżające stężenie cholesterolu i przeciwnowotworowe.