fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Święto Praskiej Giełdy Spożywczej

  • Home
  • Święto Praskiej Giełdy Spożywczej
1 paź

Święto Praskiej Giełdy Spożywczej

Wręczenie statuetek Solidny Partner Praskiej Giełdy Spożywczej” oraz laurów Hurtownia Przyjazna Klientowi” – to najważniejsze wydarzenia jubileuszowego spotkania z okazji XIX rocznicy powstania Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach. Uroczystość odbyła w gronie licznie zgromadzonych gości – w nastrojowym otoczeniu sosnowego zagajnika, przy nowo otwartej restauracji „na skrajnej”. 

Na rocznicowe spotkanie przybyli: Ewa Kierzkowska – wicemarszałek Sejmu RP, Lucjan Zwolak – wiceprezes Agencji Rynku Rolnego, Waldemar Roszkiewicz – wicemarszałek województwa mazowieckiego, Arkadiusz Bratkowski – członek zarządu województwa lubelskiego, Ryszard Węsierski – wicestarosta powiatu wołomińskiego oraz Robert Perkowski – burmistrz Ząbek. Gości – wśród których licznie reprezentowani byli współpracujący z PGS hurtownicy, dostawcy, właściciele sklepów, restauratorzy – powitał Prezes Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski.

Nawiązując do początków Giełdy gospodarz przypomniał, że rodziła się ona wraz z gospodarką rynkową w Polsce, która wymagała nowych sposobów dystrybucji artykułów spożywczych. Zaznaczył, że sama Giełda nie jest uczestnikiem obrotu produktami, lecz tworzy infrastrukturę handlu, by usprawnić przepływ produktów między producentem a konsumentem oraz zadbać o ich wysoką jakość. Obecnie stu trzydziestu działających na Giełdzie operatorów zapewnia kompleksowe zaopatrzenie sklepów, restauracji, cateringu – realizując dewizę Praskiej Giełdy Spożywczej: Kupisz wszystko w jednym miejscu! Gospodarz uroczystości wyraził przekonanie, że organizacja handlu hurtowego w Polsce – niezależna od wielkich sieci – ma przyszłość, na co wskazują doświadczenia handlu hurtowego za granicą.

W obecności licznie zgromadzonych operatorów, klientów i przyjaciół Praskiej Giełdy Spożywczej, z rąk wicemarszałek Sejmu RP Ewy Kierzkowskiej przyznane przez kapitułę nagrody, statuetki ,,Solidny Partner Praskiej Giełdy Spożywczej, odebrali: w kategorii dostawców – Gospodarstwo Rolno-ogrodnicze Andrzeja Zygmunta ze Starej Wsi k. Węgrowa, Balcerzak i Spółka Sp. z o.o. z Wróblowa k. Sławy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim, Serek Sp. z o.o. z Warszawy, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Tadeusza Tarsały z Nowej Wsi k. Błonia; w kategorii klientów – Market Raj” Smoczyńska i Kozarzewska Spółka Jawna z Sulejówka, Bis” Sklep Spożywczo-Przemysłowy Anny Stefaniak z ul. Korkowej w Warszawie, Sklep Ogólnospożywczy Beaty Walczak z targowiska miejskiego w Ząbkach oraz Handel Obwoźny Stanisława Szmurły z Halinowa. W kategorii mediów statuetkę w otrzymała redakcja tygodnika Wieści Podwarszawskie”. Nagroda statuetki, przyznana w tym roku po raz trzeci, jest skierowana do polskich firm i instytucji, które wspierają i budują pozytywny wizerunek rynków hurtowych, promują konsumpcję produktów świeżych, ekologicznych i tradycyjnych bądź prowadzą nimi obrót. W szczególności jest ona formą uhonorowania zasłużonych dla rozwoju Praskiej Giełdy Spożywczej. Sama statuetka jest wykonana ze szkła i ma formę prostopadłościanu z umieszczonym na nim jabłkiem, inspirowanym logo PGS.

Wręczono także, po raz drugi, laury w plebiscycie Hurtownia Przyjazna Klientowi”. Nagrody zostały przyznane w wyniku głosowania, w którym udział wzięli klienci Praskiej Giełdy Spożywczej. Oddając głos na konkretne hurtownie brali oni pod uwagę kryteria jakości towarów, bogactwa oferty, konkurencyjności cen i jakości obsługi. W tym roku laury przypadły: hurtowni ogólnospożywczej Tano, hurtowni ogólnospożywczej Reda (po raz drugi) oraz trzem hurtowniom owocowo- warzywnym: hurtowni Arpol – Arkadiusza Pióro, hurtowni Włodek – Włodzimierza Gryciuka oraz hurtowni Andrzeja Burdelasa. Duże zainteresowanie i gorące emocje zgromadzonych wzbudziła – mimo chłodnej aury – aukcja prac malarskich dzieci i młodzieży, które zostały wykonane na ogólnopolski konkurs plastyczny Owocolandia – kraina witamin”; zorganizowany przez Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej, Urząd Miasta w Ząbkach i Praską Giełdę Spożywczą – pod patronatem Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Z obfitego plonu konkursu, na który wpłynęło blisko półtora tysiąca prac ze wszystkich zakątków kraju, na aukcję wybrano 30 obrazów. Z miejsca zyskały one uznanie licytujących. Wpływy z aukcji przekazano na rehabilitację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ząbkach. Aukcje obrazów na cel dobroczynny Praska Giełda prowadzi od kilku lat – każdorazowo po konkursach plastycznych, które organizuje z Urzędem Miasta w Ząbkach. W tym roku w wyniku licytacji zebrano rekordową sumę 8920 zł. Najwyżej zlicytowany obraz osiągnął kwotę 1 500 zł, a jego nabywcą został Grzegorz Goryszewski – prezes spółki Allenort Medica w Warszawie. Aukcję prac, jak również całość jubileuszowego spotkania prowadził dziennikarz radiowy Norbert Kuliński. Udziałem gości spotkania rocznicowego były liczne atrakcje.

Odbyły się występy estradowe solistek-amatorek: Aleksandry Sikory i Sylwii Krysiak oraz pokazy żonglerki, iluzji i tańca z ogniem – w wykonaniu grupy artystycznej Fopa. Goście zajęli miejsca za stołami, w obszernych namiotach – ustawionych wśród drzew. W ofercie kulinarnej było m.in. wiele dań z grilla, a po pokazie barmańskim serwowano napoje i koktajle. Goście bawili się i tańczyli przy muzyce w wykonaniu zespołu Hektor, który zaprezentował znane przeboje minionego trzydziestolecia. Wśród tych, którzy złożyli swoje wizytówki, rozlosowano nagrody rzeczowe. Korzystając z okazji, można było obejrzeć urządzoną w tradycyjnym polskim stylu restaurację Na Skrajnej”. Jej wizytówką są potrawy polskiej kuchni regionalnej, przyrządzane tradycyjnie i przygotowywane z naturalnych składników.

Specjalnością restauracyjnej kuchni jest piróg biłgorajski. Niespodzianką wieczoru był wspaniały pokaz sztucznych ogni – z towarzyszeniem muzyki Vangelisa. Mimo chłodnego i dżdżystego wieczoru bawiono się do północy.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i