fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Spożycie makaronu stale rośnie

  • Home
  • Spożycie makaronu stale rośnie
17 sty

Spożycie makaronu stale rośnie

Rocznie wytwarza się w naszym kraju ponad 150 tys. ton makaronu. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku około 5,5 kg tego produktu, gdy jeszcze 10 lat temu jego konsumpcja wynosiła 4 kg na osobę. Pomimo wzrostu – to nadal niezbyt wiele, bo mieszkaniec Italii konsumuje rocznie około 28 kilogramów.

Za kolebkę makaronu uznawane są Chiny, gdzie jego wytwarzanie – głównie z mąki ryżowej i sojowej – rozpoczęto tysiące lat temu. W Europie makaron pojawił się w średniowieczu, prawdopodobnie za pośrednictwem Arabów. Mieszkańcom Italii przypada z kolei największy udział w spopularyzowaniu makaronu – w niezliczonej ilości makaronowych kształtów – najpierw na Starym Kontynencie, a następnie w całym świecie.

Do największych polskich producentów makaronu należą Makarony Polskie SA – największy producent makaronów jajecznych i drugi w kraju w kategorii makaronów pszennych. Roczna produkcja grupy to blisko 50 tys. ton – co sytuuje firmę w gronie największych producentów żywności w kraju.

Portfolio spółki Makarony Polskie składa się nie tylko z najpopularniejszych w kraju makaronów jajecznych czy makaronów pszennych, ale także z produktów o dodatkowych właściwościach zdrowotnych, jak: makarony z mąki pełnoziarnistej bogate w błonnik, z mąki z roślin strączkowych oraz makarony funkcjonalne w celu wsparcia walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Najwięcej makaronu spółka wytwarza w formach krótkich-tłoczonych, jak świderki, pióra, muszelki, co stanowi około 40 proc. produkcji. Na drugim miejscu pod względem ilości są makarony jajeczne, które stanowią około 30 proc. produkcji. Makarony tłoczone długich form, jak spaghetti czy bucatini, to około 18 proc., zaś makarony w formie gniazd zajmują 12 proc. mocy produkcyjnych.

Eksportowanych jest około 20 proc. produkcji spółki Makarony Polskie. Główne kierunki eksportu to USA, Czechy, Ukraina, Litwa, Kanada, Szwecja, Rumunia, Węgry, Finlandia, Niemcy oraz Bułgaria.

Dystrybucję makaronów pochodzących od licznych producentów w Polsce i za granicą prowadzą na Praskiej Giełdzie Spożywczej hurtownie ogólnospożywcze, jak: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Okazja, Tomas i Żan/Żan II.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i