fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Sklepy osiedlowe – czyżby zatrzymanie tendencji spadkowej?

  • Home
  • Sklepy osiedlowe – czyżby...
23 mar

Sklepy osiedlowe – czyżby zatrzymanie tendencji spadkowej?

Odnotowano w Polsce w roku 2019 znacznie mniej likwidacji sklepów w handlu detalicznym niż w latach wcześniejszych – wynika z danych firmy badawczej Bisnode Polska. Na koniec 2019 roku aktywnie działało na polskim rynku 258,6 tys. sklepów, co stanowi spadek o zaledwie 0,6 proc. liczby placówek w porównaniu do roku wcześniejszego.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wzrost liczby mniejszych sklepów spożywczych – do poziomu 62,3 tys. Jak podaje Bisnode, jest to też efekt rządowego programu 500 plus. Małe sklepy spożywcze stały się beneficjentami polityki socjalnej polskiego rządu. Poza tym, rosnąca świadomość Polaków oczekujących produktów lepszej jakości spowodowała wzrosty liczby piekarni i sklepów specjalizujących się w sprzedaży owoców i warzyw. Według danych Bisnode liczba warzywniaków w 2019 roku wzrosła o 9,8 proc., sklepów ogólnospożywczych o 1,89 proc., a piekarni o 1,3 proc. Spadek liczby sklepów zanotowano w branży sprzedaży ryb.

W oczekiwaniu na dane o zachowaniach zakupowych Polaków w sklepach osiedlowych w czasie koronawirusa, dysponujemy danymi za luty 2020 r., z których wynika, że obroty w tych miejscach sprzedaży wzrosły w porównaniu z lutym roku ubiegłego o 11,2 proc. Według informacji z Centrum Monitorowania Rynku (CMR) łączna liczba wykonywanych w tych sklepach transakcji zakupowych zwiększyła się w lutym 2020 r. o 2,8 proc.

Poza dodatkowym w tym miesiącu dniem roku przestępnego, wpływ na wzrost sprzedaży mogło mieć zachowanie co bardziej zapobiegliwych klientów, którzy zareagowali na informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa w Europie.

Z danych CMR, wynika część klientów już wtedy zaczęła robić zapasy żywności i produktów higienicznych. W ostatnim tygodniu lutego wartość sprzedaży mydeł w kostkach oraz mydeł w płynie w sklepach małoformatowych była o 60 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, a wydatki na kaszę wzrosły o 50 proc. W porównaniu z poprzednim tygodniem, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty sprzedaży odnotowały również takie kategorie jak ryż, makaron czy konserwy.

Warto odnotować, że sklepach osiedlowych, w formacie do 300 m2, dynamicznie rośnie popularność m.in. dań gotowych, batonów chłodzonych i musów owocowych. Na te kategorie klienci sklepów małoformatowych wydali w lutym 2020 r. kilkadziesiąt procent więcej niż rok wcześniej. Znacznie lepiej niż przed rokiem, bo o 30 proc., sprzedawały się w tym czasie również konserwy i inne przetwory rybne.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i