fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Rynek pieczywa skromniejszy, ale bardziej zróżnicowany

  • Home
  • Rynek pieczywa skromniejszy, ale...
21 mar

Rynek pieczywa skromniejszy, ale bardziej zróżnicowany

Spożycie pieczywa w naszym kraju od ponad trzydziestu lat regularnie się zmniejsza, choć chleb to przecież produkt zakorzeniony głęboko w polskiej tradycji kulinarnej. W 2022 roku jego konsumpcja wynosiła rocznie zaledwie 30 kilogramów na osobę, podczas gdy 25 lat wcześniej zapotrzebowanie na niego sięgało 82 kilogramów, a w 1981 roku to nawet 100 kilogramów.

Przyczyny spadku konsumpcji upatruje się przede wszystkim w zmieniających się nawykach żywieniowych i w różnych modach w zakresie diety. Nakłada się na to bogaty obecnie wybór spożywczych alternatyw. Nie bez znaczenia jest też fakt, że najtańsze na rynku pieczywo charakteryzuje się niską jakością, a wypieki o wysokiej jakości są sporo droższe. Na konsumpcję pieczywa niekorzystny wpływ może też mieć szybki wzrost cen detalicznych – znacząco wyższy niż całej kategorii „żywność i napoje”.

Ponad 50 procent krajowego spożycia chleba odnosi się do pieczywa mieszanego pszenno-żytniego. Jednocześnie jemy coraz więcej innych wyrobów piekarskich. Według sondażu Kantar TNS Polska krajowi konsumenci lubią głównie pieczywo: białe – 41 proc., jako drugie pieczywo razowe – 24 proc., jako trzecie pieczywo z ziarnami – 28 proc., natomiast jako ostatni jest chleb tostowy – 4 proc.

Polacy coraz częściej szukają pieczywa wypiekanego na naturalnym zakwasie, ciemnego, żytniego, razowego. Rośnie zainteresowanie pieczywem z dodatkiem ziaren, bez cukru czy bez glutenu. Aby urozmaicić smak pieczywa lub poprawić jego wartość odżywczą producenci dodają do niego inne naturalne składniki, jak m.in. pestki dyni, słonecznika, nasiona sezamu, serwatkę czy miód.

Choć chleba jemy coraz mniej – to rośnie spożycie pozostałych wyrobów piekarskich, w skład których wchodzi m.in.: pieczywo cukiernicze, czyli wafle, pierniki, słodkie bułki, croissanty itp

Z racji tego, że duże spożycie pieczywa kojarzy się z okresem realnego socjalizmu, kiedy nie było żywieniowych alternatyw – wyobrażamy sobie, że pieczywo jest podstawowym pokarmem głównie społeczeństw ubogich, natomiast w społecznościach zamożnych jest już tylko dodatkiem do diety. Z danych europejskich wynika, że to przekonanie jest z gruntu fałszywe. W 2009 roku Niemcy konsumowali rocznie na mieszkańca 98 kg pieczywa, Francuzi – 83 kg, a Hiszpanie – 72 kg. Rekordzistami pod tym wglądem byli Czesi z konsumpcją wynosząca 137 kg oraz Rumunii – 133 kg. Polacy z ówczesnymi 52 kg rocznie na mieszkańca to na tle tych krajów niewiele.

Na Praskiej Giełdzie Spożywczej dystrybucję chleba i innych produktów piekarniczych prowadzą przede wszystkim hurtownie ogólnospożywcze: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Okazja, Rzepka, Tomas, Żan.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i