W 2022 roku statystyczny Polak zjadł około 160 sztuk jaj (według GUS) albo około 205 sztuk jaj (według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz) – co stanowi ponad 30-procentowy spadek w stosunku do 2000 roku. Jest to jeden z najniższych poziomów konsumpcji w UE.
Tak niskie spożycie jaj w naszym kraju utrzymuje się – mimo że minął już okres ich demonizowania, czynienia odpowiedzialnymi za różne schorzenia; obecnie zaś coraz częściej mówi się o ich dobroczynnym wpływie na zdrowie. Mniej jajek od nas jedzą w UE tylko Grecy, Chorwaci i Bułgarzy. Przeciętnie w Unii Europejskiej spożycie wynosi 221 jaj na mieszkańca. Najwięcej zjadają ich Holendrzy (327), Niemcy i Luksemburczycy (po 266) oraz Hiszpanie (255), a poza UE Ukraińcy (310). Najwięcej na świecie – bo ponad 400 sztuk rocznie – spożywają jaj Japończycy.
Pod względem produkcji jaj Polska zajmuje w Unii Europejskiej czwarte miejsce – z 14 proc. udziałem w produkcji unijnej, osiągając w 2022 roku poziom 11 mld sztuk jaj konsumpcyjnych (według GUS) albo około 14 mld sztuk (według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz). Najwięcej ferm jaj kurzych zlokalizowanych jest na terenie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego. Podaż jaj z tych dwóch regionów odpowiada za 62 proc. całej produkcji krajowej.
Produkcja jaj w naszym kraju jest znacznie wyższa niż wynosi krajowe zapotrzebowanie, dlatego Polska jest jednym z największych eksporterów tego asortymentu w UE, a około 30 proc. produkcji trafia na eksport. Rozwój tego sektora w naszym kraju jest więc napędzany przez popyt zewnętrzny. Głównymi odbiorcami jaj z Polski są Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Czechy i Francja. W Unii Europejskiej jesteśmy po Holandii drugim największym eksporterem jaj.
Krajowi producenci przechodzą powoli na produkcję jaj z wolnego wybiegu, jednak jeszcze ponad 70 proc. produkcji pochodzi z chowu klatkowego, z którego jaja są dla konsumentów po prostu najtańsze. Polska, dzięki zróżnicowanym metodom produkcji – począwszy od chowu klatkowego aż po ekologiczny – jest w stanie dostarczać produkty dopasowane do różnorodnych potrzeb i wymagań odbiorców.
Na Praskiej Giełdzie Spożywczej szeroką dystrybucję jaj prowadzą przede wszystkim hurtownie specjalizujące się w ich sprzedaży; mające także własne zaplecze produkcji bądź konfekcjonowania jaj. Należą do nich: Dziewulski, Partner i Invest Michel.
Prowadzą one sprzedaż jaj konsumpcyjnych pochodzących z różnych rodzajów chowu: ekologicznego, z wolnego wybiegu (m.in. zielononóżki), ściółkowego i klatkowego. Oprócz jaj kurzych o różnych wielkościach oferują również jaja od perliczek i przepiórek. Dystrybucję jaj na Praskiej Giełdzie Spożywczej prowadzą ponadto hurtownie ogólnospożywcze.
Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj