Wprawdzie mięso z kurczaków ma dominujący udział w polskim i światowym rynku drobiu, to przecież do drobiu zaliczamy także inne udomowione ptaki hodowane w celach konsumpcyjnych – czy szerzej gospodarczych – jak indyki, perliczki, przepiórki, a także gęsi i kaczki czy nawet strusie.
W porównaniu do około dwóch tysięcy wielkotowarowych ferm kurzych w kraju – ferm utrzymujących indyki jest 165, natomiast utrzymujących gęsi czy kaczki jest zaledwie po kilkanaście.
Indyki
Rocznie w Polsce produkcja indyków wynosi około 420 tys. ton (dane z 2022 r.). To kilkakrotnie mniej niż wynosząca ponad dwa mln ton krajowa produkcja kurczaków – mimo to Polska jest i tak największym producentem żywca indyczego w Unii Europejskiej, a za Polską plasują się Niemcy, Francja i Hiszpania. Najwięcej indyków w Polsce hoduje się w województwach warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.
Połowa wyprodukowanego w kraju mięsa indyczego jest eksportowana – głównie do Niemiec, Hiszpanii i Czech, a poza UE – do Wielkiej Brytanii i Konga.
Kaczki
W produkcji mięsa kaczego Polska (z 16 proc. produkcji unijnej) jest na trzecim miejscu w UE po Francji i Węgrzech. Na świecie zarówno w hodowli jak i produkcji kaczek królują Chiny (78 proc. światowej produkcji).
Najwięcej gospodarstw zajmujących się produkcją kaczek w Polsce znajdziemy w województwach: wielkopolskim i łódzkim.
Rocznie nasz kraj eksportuje kilkadziesiąt tysięcy ton tego mięsa – najwięcej do Niemiec, Hiszpanii Francji i Czech, a poza UE – głównie do Wielkiej Brytanii
W Polsce mięso kaczek jest postrzegane jako produkt droższy, szlachetny, zwykle podawany na szczególne okazje. W ostatnich latach jego popularność wzrosła m.in. w restauracjach. Kilka potraw z kaczki znajduje się na krajowej liście produktów tradycyjnych.
Gęsi
Polska notuje najwyższy na świecie poziom eksportu tego mięsa. Głównym importerem polskiej gęsiny są Niemcy – następnie w dużo mniejszym zakresie Hongkong, Czechy i Francja.
Krajowe pogłowie gęsi podlega rocznym zmianom i waha się od 0,9 mln szt. do 1,3 mln sztuk. Nasza przewaga konkurencyjna bazuje na rdzennie polskiej rasie – gęsi białej kołudzkiej.
W ujęciu regionalnym chów gęsi w Polsce skoncentrowany jest przede wszystkim w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim i podlaskim.
Tylko niewielka część własnej produkcji gęsiny spożywana jest w Polsce. Na jednego konsumenta w naszym kraju przypada jej zaledwie kilkadziesiąt gramów rocznie. Spożycie mięsa gęsiego jest w Polsce promowane jako specjalne danie na dzień św. Marcina, który zbiega się z dniem rocznicy odzyskania niepodległości, a także z okresem w roku, kiedy mięso z gęsi jest najsmaczniejsze.
Perliczki
Perliczka (perlica domowa, pantarka) niegdyś popularna na polskich stołach, dziś prawie nieobecna. Perliczki można spotkać głównie w małych stadach w chowie przyzagrodowym; zajmują się nimi najczęściej hodowcy amatorzy. Sporadycznie utrzymywana jest na fermach. A szkoda, gdyż perliczka jest szlachetnym gatunkiem drobiu, cenionym ze względu na szczególne walory smakowe i odżywcze.
Hodowane są głównie dla wyjątkowo delikatnego, soczystego i aromatycznego w smaku mięsa. Ich mięso jest dwa razy chudsze niż kurczaków brojlerów. W smaku przypomina bażanta. Na szczególną uwagę zasługują perlicze jaja. Produkt ten jest uważany za artykuł delikatesowy o wybitnych walorach smakowych.
Strusie
Największe ptaki na świecie są od trzydziestu lat hodowane także w Polsce – obecnie na około 600 fermach. Te nieloty hodowane są nie tylko dla mięsa i jaj, ale także dla skóry (m.in. rękawiczki, torebki i tapicerka meblowa), piór, a nawet rzęs. Poza tym są one atrakcją w gospodarstwach agroturystycznych.
Strusina jest mięsem czerwonym i przypomina wołowinę; jest prawie bez tłuszczu. Kilogram żywca kosztuje kilkanaście złotych. Wytwarza się z niego m.in. wędliny. Strusie jajo to około 25 jaj kurzych; do jego otwarcia trzeba użyć wiertarki!
Hodowcy strusi w Polsce wysyłają 98 proc. swoich produktów na eksport
* *
*
Na Praskiej Giełdzie Spożywczej dystrybucją mięsa drobiowego i jego przetworów zajmują się hurtownie: Gobarto (kurczak, perliczka, indyk, kaczka, gęś), Ostropol (kurczak, indyk, kaczka), Reg-Drób (kurczak, perliczka, indyk, kaczka, gęś).
Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj
Aktualne notowania cen. Tutaj