fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Przedstawiciele Praskiej Giełdy Spożywczej uczestnikami Europejskiego Forum Gospodarczego Katowice 2014

  • Home
  • Przedstawiciele Praskiej Giełdy Spożywczej...
14 maj

Przedstawiciele Praskiej Giełdy Spożywczej uczestnikami Europejskiego Forum Gospodarczego Katowice 2014

W dniach 7 – 9 maja 2014 roku w Katowicach odbył się VI Europejski Kongres Gospodarczy. EEC (European Economic Congress) to najważniejsza impreza gospodarcza w Europie Środkowej. W ponad 100 debatach uczestniczyło blisko 6000 gości oraz ponad 700 prelegentów. Wśród nich Przewodniczący Rady Nadzorczej Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski oraz Dyrektor Promocji i Rozwoju Janusz Dąbrowski. 

Sektorowi rynku spożywczego podczas kongresu poświęcone były 3 panele: „Ofensywa polskiej żywności na światowych rynkach”, „Konsolidacja w przemyśle spożywczym i handlu w Polsce i Regionie”, „Sektor handlowy w Polsce i Europie Centralnej”.

Jednym z uczestników panelu poświęconego konsolidacji w branży spożywczej był Przewodniczący Rady Nadzorczej Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski. W swej wypowiedzi zaznaczył, że to co dokonuje się w branży spożywczej to nie konsolidacja a raczej sprzedaże. Nie widać świadomego procesu konsolidacji w skali masowej, choć jak dodał pojedyncze przypadki się zdarzają. Sprzedaż, o której wspomniał prezes Daniłowski wymuszają: zmiany pokoleniowe w przedsiębiorstwach rodzinnych, restrukturyzacje czy pozbywanie się zbędnego majątku. Do zagadnień konsolidacji ustosunkował się na przykładzie rynku makaronów. Lider rynku (Maspex) dominuje w kategorii produktów branżowych. Firma Makarony Polskie zajmuje drugą pozycję ze sprzedażą makaronów na poziomie ok. 100 mln zł rocznie. Kolejne miejsca zajmuje pięciu producentów, z roczną sprzedażą na poziomie po ok. 40-50 mln zł. Mając na uwadze, że duży może więcej należy oczekiwać przyspieszenia w procesie konsolidacji w sektorze spożywczym. Dla firm o wielkości zbliżonej do Makaronów Polskich istnieją w obecnej sytuacji dwie drogi – albo zostaną konsolidatorem rynku, albo będą musiały znaleźć alternatywny kierunek rozwoju, np. poprzez odnalezienie się w innej grupie. Konsolidacja jest dla branży wielkim wyzwaniem. W ocenie Zenona Daniłowskiego na obecnym etapie szanse na sukces mają luźniejsze formy konsolidacji, takie jak chociażby: związki branżowe, wspólne grupy zakupowe czy współpraca w obszarze eksportu. Średnie firmy są zbyt słabe, żeby samodzielnie planować ekspansję na rynkach takich jak Chiny. Dlatego grupowanie się ma w tym obszarze głęboki sens, a jednocześnie może być wstępem do dalszej konsolidacji, która na jakimś odległym etapie mogłaby się zakończyć utworzeniem nowego silnego podmiotu gospodarczego.

W wielu wystąpieniach podczas innych paneli mówiono o dynamicznie rosnącym handlu internetowym, który wkrótce stanie się dźwignią rozwojową polskiej gospodarki. Można wyartykułować takie twierdzenie, że przyszłość handlu to połączenie świata realnego i wirtualnego.

Kongresowi w Katowicach towarzyszyły także: II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna oraz III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska – Chiny. W sesji inauguracyjnej, której moderatorem był były Premier, obecny europoseł Jerzy Buzek, uczestniczył Premier Donald Tusk. Gościem Kongresu był m.in. były Prezydent Lech Wałęsa. Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP S.A.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i