Od lat eksport polskiej żywności wzrasta bardzo szybko, bo o kilkanaście procent rocznie. Wyjątkiem był ubiegłoroczny wzrost na poziomie „zaledwie” ok. 5 proc., czego powodem było rosyjskie embargo. Żywność – choć o jej eksporcie mówi się w mediach najwięcej – stanowi jednak nie więcej niż 13 proc. polskiego eksportu ogółem. Pod względem wartości wyprzedzają ją produkty przemysłu maszynowego i chemicznego.
Wartość polskiego eksportu produktów spożywczych wyniosła w 2014 roku 21,3 miliarda euro, a dodatnie saldo handlowe osiągnęło wartość 6 miliardów euro.
Przez blisko 50 lat realnego socjalizmu byliśmy importerem netto żywności. W tej chwili jesteśmy coraz poważniejszym graczem na rynkach światowych – przy czym polscy producenci konkurują nie tylko ceną, lecz także jakością.
W 2014 roku największy udział w polskim eksporcie żywności stanowiły: mięso i przetwory mięsne (21,9 proc.), owoce i warzywa (16,5 proc.), zboże (12,1 proc.), nabiał i jaja (11,8 proc.) oraz używki i przyprawy (10,1 proc.). Zmianę struktury towarowej częściowo odzwierciedla odnotowywany w ostatnich latach stopniowy wzrost udziału żywności przetworzonej w polskim eksporcie żywności, który w 2014 roku wyniósł 77,3 proc., wobec 73,3 proc. w 2004 r., czego przykładem jest m.in. wzrost udziału mięsa i przetworów mięsnych przy jednoczesnym spadku udziału eksportu żywych zwierząt.
Najwięcej żywności, bo blisko 80 proc., Polska sprzedaje do krajów Unii Europejskiej. Największymi importerami polskiej żywności w Europie są w kolejności: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Czechy i Włochy. Nabiału najwięcej eksportujemy do Niemiec, Holandii i Czech; pszenicy – do Egiptu, Niemiec i Maroka; wołowiny – do Włoch, Niemiec i Holandii; wieprzowiny – do Włoch, USA i Czech; jabłek [po embargu] na Białoruś, Litwę i Ukrainę; drobiu – do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.
Postępuje znacząca dywersyfikacja eksportu żywności – zwłaszcza po kryzysie na Wschodzie. Polska żywność znajduje coraz częściej zbyt także w krajach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki, a eksport w te rejony rośnie bardzo dynamicznie. W ubiegłym roku polska żywność została wysłana łącznie do 176 krajów świata.
Polska pod względem wielkości produkcji rolno-spożywczej zajmuje w świecie:
pierwsze miejsce w produkcji malin, czarnych porzeczek i wiśni; drugie miejsce w produkcji żyta i zagęszczonego soku jabłkowego; czwarte miejsce w produkcji jabłek, borówki, truskawek; piąte miejsce w produkcji marchwi; szóste miejsce w produkcji serów i twarogów.
Polska pod względem wielkości produkcji rolno-spożywczej zajmuje w Europie:
pierwsze miejsce w produkcji drobiu, jabłek, agrestu, kapusty, marchwi, buraków czerwonych i pieczarek; drugie miejsce w produkcji truskawek, ogórków, cebuli; trzecie miejsce w produkcji masła; czwarte miejsce w produkcji mleka.