fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Polacy zainteresowani jakością żywności najbardziej w Europie

  • Home
  • Polacy zainteresowani jakością żywności...
22 lis

Polacy zainteresowani jakością żywności najbardziej w Europie

Częściej niż inne nacje w Europie jesteśmy gotowi więcej zapłacić za żywność dobrej jakości – wynika z raportu firmy doradczej Deloitte The Conscious Consumer. To o tyle zaskakujące, że przecież siła nabywcza Polaków jest znacznie mniejsza niż społeczeństw Europy Zachodniej, a przecież jedzenie lepszej jakości jest droższe…

Blisko 64 proc. konsumentów w Europie przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaczęło się bardziej interesować wpływem spożywanych produktów na ich zdrowie. Liderem pod tym względem są również Polacy, spośród których niemal 75 proc. deklaruje, że częściej obecnie sięga po owoce i warzywa, a prawie 60 proc. ograniczyło w ostatnim roku spożycie alkoholu.

Europejscy konsumenci wykazują coraz większą troskę o wpływ spożywanych produktów na ich zdrowie.  I znowu duże zainteresowanie aspektem zdrowotnym obserwuje się przede wszystkim wśród mieszkańców Polski (82 proc.) – co stanowi najwyższy wynik w Europie – przed Finlandią (74 proc.) oraz Portugalią (72 proc.). 


Polacy przodują też w zakresie proekologicznych wyborów podczas zakupów spożywczych. Objawia się w to m.in. w korzystaniu z własnych, wielorazowych toreb. W Polsce deklaruje tak 90 proc. osób.


Wielu Europejczyków w ostatnim roku częściej wybiera towary regionalne (60 proc.), pochodzące ze równoważnych upraw oraz produkowane zgodnie z ideą sprawiedliwego handlu. Kluczowa jest chęć wspierania lokalnych dostawców, możliwość kupna świeżych produktów oraz ich dostępność. Większość respondentów z Europy (74 proc.) jest skłonna ponieść dodatkowe koszty (drożej o 5 proc. lub więcej) za zakup żywności i artykułów produkowanych lokalnie. Spośród wszystkich osób biorących udział w badaniu, 72 proc. Polaków jest gotowych zapłacić więcej za żywność pochodzącą ze zrównoważonych upraw i hodowli.


W ostatnim roku zwiększyło się spożycie owoców (54 proc.) i warzyw (59 proc.), szczególnie w krajach, gdzie aspekt zdrowotny jest kluczowy przy wyborze produktów spożywczych. Uwagę zwraca Polska, w której 74 proc. osób przyznało, że częściej sięga po owoce, a po warzywa 77 proc.


Średnio sześciu na dziesięciu respondentów mając do wyboru produkt zdrowszy lub w przystępnej cenie – wybierało ten pierwszy. Spośród badanych krajów najwyższy odsetek tego typu postaw zaobserwowano w Polsce (79 proc.).

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i