fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

PGS na Warszawskim Święcie Chleba

  • Home
  • PGS na Warszawskim Święcie...
24 paź

PGS na Warszawskim Święcie Chleba

W niedzielę 7 października w centrum Warszawy odbyło się X Warszawskie Święto Chleba, którego współorganizatorem była Praska Giełda Spożywcza. Jeden z dożynkowych chlebów otrzymał dyrektor promocji PGS Janusz Dąbrowski. 

Celem Warszawskiego Święta Chleba zorganizowanego obok Teatru Wielkiego była popularyzacja tradycji wsi, jej obrzędów związanych z chlebem oraz prezentacja tradycyjnych wyrobów kulinarnych i zespołów artystycznych. Głównym punktem Święta był korowód wieńców dożynkowych i specjalnie na tą okazję upieczonych chlebów, któremu towarzyszyły kapele i zespoły ludowe. Korowód uformował się po Mszy Świętej przed kościoła Św. Anny i przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszedł na Plac Teatralny. Tam na estradzie dokonano uroczystego otwarcia Warszawskiego Święta Chleba. Dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej Ryszard Miazek witając w imieniu organizatorów zebranych powiedział m.in. „Organizując Święto Chleba w Stolicy pragniemy łączyć je z refleksją, abyśmy w warunkach współczesnej cywilizacji i życia wielkomiejskiego nie lekceważyli potencjalnych zagrożeń i braku żywności”. Następnie wręczono gościom honorowym dożynkowe bochny. Jeden z chlebów otrzymał dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej Janusz Dąbrowski.

Plac Teatralny szczelnie wypełniło kilkadziesiąt stoisk z wyrobami piekarskimi oraz z tradycyjną żywnością. Praska Giełda Spożywcza promowała firmę Stoczek, która wkrótce na terenie PGS otworzy swoją hurtownię. Stoczek częstował zwiedzających fasolką po bretońsku z kiełbasą i boczkiem, gołąbkami, flakami oraz daniami z serii „Męska Rzecz”. Te ostatnie cieszyły się szczególnym powodzeniem. Wielu degustujących twierdząc, że smakują jak domowe, żałowało, że nie można tych produktów kupić na miejscu. Warto dodać, ze pracownice Stoczka częstowały zwiedzających dżemami i smalcem babuni podawanymi na chlebie przywiezionym ze Stoczka Łukowskiego. A chleba na Placu Teatralnym nie brakowało. Wszak to było przecież Święto Chleba.

Wśród wystawców tradycyjnych smaków znaleźli się producenci współpracujący na coz Praską Giełdą Spożywczą: WiR z Jędrzejowa, Piotrkowscy z Żuromina, Jan Binkowski z Odrzywołu i Agnieszka Gremza z Korycina.

Na przybyłych tłumnie na Plac Teatralny mieszkańców Warszawy oraz turystów czekał atrakcyjny program estradowy. Do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych: „Ksinzoków”, „Szczawiniaków”, „Karniewiaków”, „Krasnego”, „Gacoków” oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwierzyńca. Gościem specjalnym był zespół „Volosi”, objawienie sceny world music ostatnich dwóch lat. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty: lepienia figurek z ciasta chlebowego oraz tworzenia biżuterii z korali drewnianych i piór.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i