fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Miody polskie są cenione, ale ich produkcja jest niewystarczająca

  • Home
  • Miody polskie są cenione,...
12 lip

Miody polskie są cenione, ale ich produkcja jest niewystarczająca

Pszczelarstwo dostarcza produktów, z których największe znaczenie ma miód. Ważnym aspektem pszczelarstwa jest także zapylanie roślin uprawnych, które wpływa na ich plonowanie oraz wykształcenie i wielkość owoców. Część produkcji rolniczej byłaby bez udziału pszczół niemożliwa.

Produkcja miodu w Polsce wynosi średniorocznie około 20 tys. ton. Najbardziej miododajnymi województwami są lubelskie, wielkopolskie oraz mazowieckie, natomiast najmniej miodu uzyskuje się w województwie opolskim. Głównym kanałem dystrybucji miodu krajowego jest sprzedaż bezpośrednia i detaliczna – około 85 proc. produkcji.

Z uwagi na niewystarczalność krajowej produkcji, przetwórcy blendują miód sprowadzany z zagranicy z surowcem krajowym i w ten sposób zaspokajają zapotrzebowanie konsumentów przewyższające możliwości produkcyjne krajowych producentów. Według szacunków Polskiej Izby Miodu mieszanki stanowią około 70 proc. produktów dostępnych w polskich sklepach, jednak nadal ich istotnym elementem jest miód pochodzący z krajowych pasiek.

Cena miodu zależy głównie od odmiany oraz od podaży i popytu produktu na rynku. Najdroższe odmiany – bez względu na kanał dystrybucji – to miody wrzosowe i spadziowe ze spadzi iglastej. Najtańszymi są miody wielokwiatowe i rzepakowe.

Liczba zarejestrowanych osób prowadzących w Polsce gospodarstwa pasieczne wynosi ponad 80 tys., a liczba rodzin pszczelich – czyli zbiorowisk pszczół – wynosi ponad dwa miliony (czwarte miejsce w UE). Większość rodzimego pogłowia pszczół utrzymywana jest w małych, hobbystycznych pasiekach.

Miody z Polski stają się coraz bardziej popularnym towarem na rynkach zagranicznych. Głównymi odbiorcami polskiego miodu są Niemcy, Francja oraz Hiszpania i Belgia. Największym dostawcą miodu do Polski są Chiny (największy producent na świecie), a następnie Ukraina. W Polsce import miodu przeważa zdecydowanie nad eksportem.

 Według danych Polskiej Izby Miodu Polacy spożywają około 1 kg miodu na osobę rocznie, podczas gdy średnia dla Europy Zachodniej wynosi 1,7 kg. Dla porównania – Włosi czy Niemcy jedzą około 2 kg miodu rocznie, a Grecy aż 5 kg.

Dystrybucję miodów od różnych producentów prowadzą na Praskiej Giełdzie Spożywczej hurtownie ogólnospożywcze: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Okazja, Rzepka, Tomas, Żan.

*

Jednym z gospodarstw pasiecznych na najbardziej miododajnej w Polsce Lubelszczyźnie – na pięknym Roztoczu – jest gospodarstwo Tokary należące do spółki zależnej Praskiej Giełdy Spożywczej. Miód tam wytwarzany jest sprzedawany m.in. za pośrednictwem lokalnych sieci sklepów. Można go również nabyć w sąsiadującej z Praską Giełdą restauracji Na Skrajnej w Ząbkach.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i