Nowe przepisy ułatwią rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku. A zatem, obok uchwalenia już wspomnianej na naszej stronie internetowej ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, podjęto kolejny krok i poprawiono na korzyść producentów rolnych ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego.
Rolniczy handel detaliczny (RHD), dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią, jest formą handlu detalicznego przeznaczoną dla rolników i funkcjonującą w Polsce zaledwie od 2017 roku. Podstawowym warunkiem jego prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub w części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do rozwoju tej formy handlu detalicznego oraz zapewnić źródła stabilnego dochodu dla małych rodzinnych gospodarstw. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych w skali roku będą zwolnione z podatku. Dotychczasowy limit wynosił 40 tysięcy złotych.
Zniesiono również maksymalne limity żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego w odniesieniu do sprzedaży żywności konsumentom finalnym. Limity pozostawiono wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.
Efektem zmian będzie możliwość prowadzenia przez rolników dostaw żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki na terytorium całego kraju – a nie tylko jednego województwa, jak do tej pory – a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty. Ustawa w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni.