fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Jak radzić sobie z opryskami warzyw i owoców?

  • Home
  • Jak radzić sobie z...
21 maj

Jak radzić sobie z opryskami warzyw i owoców?

Między człowiekiem a szkodnikami trwa od tysięcy lat wyścig – kto zdąży zebrać, a tym samym zjeść więcej. Dzięki pestycydom, naturalnym i syntetycznym środkom ochrony roślin, ten wyścig od pewnego czasu wygrywają ludzie. Ma to jednak swoją cenę…

Pestycydy to substancje owadobójcze i chwastobójcze używane do ochrony upraw. Są one jednak groźne dla zdrowia i życia człowieka. Problem stanowi stałe ich kumulowanie się w glebie, wodzie i organizmach żywych.

Dopuszczalny poziom pozostałości środków ochrony roślin w warzywach i owocach jest określany przez prawo. Ma on gwarantować konsumentom bezpieczeństwo spożywanych produktów. Producenci pestycydów i urzędnicy dopuszczający te środki do użycia twierdzą, że ich stosowanie jest dla człowieka bezpieczne pod warunkiem przestrzegania zasad ich stosowania. Jednakże różnie z tym bywa…

Według badań przeprowadzonych w USA, najwyższe stężenia pestycydów znajdują się w zielonych roślinach liściastych, warzywach strączkowych, jabłkach i winogronach. Stworzono też ranking warzyw i owoców najbardziej odpornych na odkładanie się pestycydów. Są to: awokado, kukurydza (w USA prawie w całości jako produkt GMO), ananasy, kapusta, groszek krajowy, cebula, szparagi, mango, papaja, kiwi, bakłażan, grejpfrut, kantalupa (odmiana melona), kalafior, słodkie ziemniaki. Dane amerykańskie mogą nie być adekwatne do sytuacji w Polsce, gdzie środków ochrony roślin stosuje się zdecydowanie mniej…

Jak się pozbyć pestycydów z owoców i warzyw przed ich spożyciem. Należy przede wszystkim pamiętać o myciu owoców i warzyw pod bieżąca wodą. Niestety – niektóre pestycydy zostały tak pomyślane,  aby nie dawały się zmywać przez deszcz i w tym wypadku sama woda nie pomoże. Część pestycydów i środków chemicznych nie rozpuszcza się w wodzie, a więc zwykłe opłukanie niewiele da.

Do zmycia niektórych pestycydów z warzyw i owoców konieczne może być staranne ich umycie w przeznaczonym do tego detergencie i opłukanie pod bieżącą wodą. Można do tego celu wykorzystać metody domowe – z użyciem octu lub kwasku cytrynowego albo sody oczyszczonej w połączeniu z wodą.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i