Praska Giełda Spożywcza jest rynkiem hurtowym, nastawionym przede wszystkim na sprzedaż żywności od polskich producentów i z rąk polskich handlowców – ze szczególnym uwzględnieniem pochodzących od rodzimych wytwórców produktów świeżych.
Dzień 25 sierpnia jest obchodzony od 2013 roku jako Dzień Polskiej Żywności. Data jego nie jest przypadkowa, bo na koniec sierpnia – choć w tym roku znacznie wcześniej – polscy rolnicy kończą zbieranie plonów i świętują to w czasie dożynek, a sklepy i stragany są pełne warzyw i owoców pochodzących z ich upraw.
To dobry powód, aby szczególnie w tym okresie, a najlepiej przez cały rok, sięgnąć podczas zakupów po produkty polskie, z których można przygotować smaczne potrawy i w ten sposób przyłączyć się do świętowania tego dnia.
Dla polskich producentów żywności oraz handlujących tą wspaniałą żywnością polskich kupców jest to z kolei okazja, by pochwalić się jakością produktów, które nie tylko nad Wisłą, ale i na całym świecie w wielu kategoriach nie mają sobie równych. Ich sprzedaży sprzyja także rosnący wśród kupujących patriotyzm konsumencki. Klienci sklepów jak i rynków hurtowych coraz częściej dopytują o pochodzenie produktów – zwłaszcza świeżych – w poszukiwaniu produktów wyłącznie polskich.
Warto zauważyć, że swego rodzaju hołdem składanym jakości polskich produktów spożywczych są głośne ostatnio praktyki przepakowywania zagranicznych owoców i warzyw w celu oszukania polskiego klienta i sprzedawania ich jako polskich…
Należy podkreślić, że na rynku hurtowym Praskiej Giełdy Spożywczej polskie produkty spożywcze są sprzedawane w znacznie większym udziale w sprzedaży ogółem niż w funkcjonujących w naszym kraju zagranicznych sieciach sprzedaży.
Operujące na Praskiej Giełdzie hurtownie zawarły liczne umowy handlowe z polskimi producentami działającymi we wszystkich zakątkach naszego kraju. Polscy producenci żywności – zarówno duzi, średni, a ci nawet bardzo mali – mają na Praskiej Giełdzie możliwość sprzedaży swoich produktów pod markami producenta – nie zaś pod „markami własnymi” i na upokarzających warunkach, jak to się przeważnie dzieje przy sprzedaży w zagranicznych sieciach handlowych.
Dzień Polskiej Żywności to także dobra okazja do pogłębienia wiedzy o smakach polskiej kuchni i sięgnięcia po coraz bardziej popularne wyroby producentów lokalnych i tradycyjnych.
Dla wszystkich poszukujących takiej żywności – hurtownie na Praskiej Giełdzie Spożywczej przygotowały szeroką gamę produktów regionalnych i ekologicznych z całego kraju. Należą do nich: miody, mięso i wędliny oraz przetwory z drobiu i wieprzowiny, produkty z mleka – w tym masło, sery i jogurty oraz produkty z owoców, warzyw, ziół i zbóż. Oferują te specjały hurtownie: Amido, Amigo, Apex, Bruno-Tassi, Eurocash, Marpol, Ostro-pol, Reg-Drób.