Delegacja Praskiej Giełdy Spożywczej uczestniczyła w 27 kongresie Światowego Związku Rynków Hurtowych WUWM, który odbył się w dniach 10 ? 13 maja w Istambule. W kongresie uczestniczyło 148 delegatów z 32 krajów. Praska Giełdę Spożywczą reprezentowali dyrektorzy: Mirosław Morawski i Janusz Dąbrowski.
Tematem przewodnim kongresu była globalizacja rynków hurtowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zapewnienie podaży i popytu.
W przeddzień kongresu uczestnicy wzięli udział w koktajlu powitalnym w Basilica Cistern wydanym przez mera metropolii Istambulskiej.
Otwierając obrady Prezes WUWM Duńczyk Torben Flinch zwrócił uwagę, że zasobów żywności nie będzie przybywać, a ucieczka od występujących problemów ich nie rozwiąże. Dlatego też wezwał delegatów do podjęcia działań w tej sprawie. Pojawiające się prognozy oceniają, że w 2050 roku będzie 50 mld. ludności.
Przedstawiciel tureckiego rządu w swym wystąpieniu szczególną uwagę poświęcił bezpieczeństwu żywności w drodze od producenta do konsumenta. To podstawowe zadanie dla dystrybucji, której częścią są rynki hurtowe.
Główna dyskusja kongresowa odbyła się w pięciu sesjach: Higiena żywności i certyfikacja, Transport, Planowanie nowego rynku hurtowego, Procesy logistyczne na rynku hurtowym oraz Klient rynku hurtowego.
Szczególnie interesująca była ostatnia sesja. Wypowiedzi delegatów potwierdzały tendencje obserwowane także na Praskiej Giełdzie Spożywczej. Główne dotarcie do klienta odbywa się za pomocą strony internetowej. Klienci w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę, dopiero potem na jakość oferowanego towaru. Pan David Anderson z rynku w Perth w Australii stwierdził, że ich klienci wyłącznie odbierają towar na rynku. Po zwróceniu uwagi przez dyrektora Janusza Dąbrowskiego, że na Praskiej Giełdzie Spożywczej obserwujemy wzrost towaru dowożonego do klienta Pan Anderson potwierdził, że taka tendencja w Australii nie występuje.
Podczas sesji ?Planowanie nowego rynku hurtowego? wskazywano na problemy z poruszaniem się na terenie rynków. Konieczność zapewnienia sprawnego rozładunku i załadunku towarów spowodowała przebudowę wielu rynków. Natomiast podstawą przy planowaniu nowych inwestycji jest ich lokalizacja. Musi ona zapewnić bezkolizyjne włączenie uczestników rynku w sieć autostrad i obwodnic oraz posiadać zapas terenu pod ewentualną rozbudowę.
Uczestnicy kongresu podczas wizyty na rynku hurtowym Bayarapasha w Istambule uczestniczyli w otwarciu targów owoców i warzyw. Sektor ten zajmuje znaczące miejsce w gospodarce tureckiej. Zgodnie z informacją przedstawiciela tureckiej izby handlu ubiegłoroczna produkcja owoców i warzyw w Turcji przekroczyła 43 mln. ton, zaś roczne spożycie owoców i warzyw na jednego mieszkańca wyniosło 273 kg. Warto dodać, że ulubionymi warzywami Turków są: zimą ? szpinak zaś latem fasolka szparagowa. W Istambule są dwa owocowo ? warzywne rynki hurtowe, znajdujące się po obu stronach Zatoki Bosforskiej oraz około 350 regionalnych bazarów z owocami i warzywami.
Podczas Walnego Zgromadzenia odbyły się wybory uzupełniające.
Nowym wiceprezesem Światowego Związku Rynków Hurtowych został Manuel Estrada-Nora, dyrektor rynku Mercasa w Hiszpanii. Wśród nowo wybranych członków Zarządu znalazł się Grzegorz Hempowicz, prezes Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe, prezes Wielkopolskiej Gildii Rolno – Ogrodniczej.
W części nieoficjalnej pobytu delegacja Praskiej Giełdy Spożywczej miała okazję zobaczyć najważniejsze zabytki Starego Miasta: jeden z największych cudów architektury bazylikę Hagia Sofia, hipodrom, rezydencję sułtanów otomańskich Pałac Topkapi oraz największy na świecie arabski rynek souk z blisko 4000 sklepów.