Zgodnie z ostatnim szacunkiem GUS, zbiory owoców w 2023 roku wyniosą niespełna 4,4 mln ton, tj. prawie 9 proc. mniej niż w 2022 roku – przy czym nadal o 2 proc. powyżej średniej za ostatnie pięć lat. Ta wielkość produkcji plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w Unii Europejskiej.
Znaczna część zbiorów kierowana jest na eksport. Istotną rolę w zagospodarowywaniu nadwyżek odgrywa przemysł przetwórczy – w przypadku jabłek w latach dużych zbiorów zagospodarowuje nawet do 70 proc.
Według danych Eurostatu, ponad jedna trzecia Europejczyków nie spożywa owoców codziennie, choć jedzą je nawet częściej niż warzywa. Kraje o najbardziej regularnym (codziennym) spożyciu owoców to Włochy (85 proc. ludności), Portugalia (81 proc.), Hiszpania (77 proc.) i Irlandia (74 proc.). Populacje o najniższym spożyciu owoców mają Litwa, Bułgaria i Łotwa, gdzie mniej niż 40 proc. ludności deklaruje ich spożycie codzienne.
Konsumpcja owoców przez Polaków pozostaje z kolei w tyle za średnią europejską. Blisko 58 proc. mieszkańców naszego kraju deklaruje, że je owoce każdego dnia. Z kolei 5 proc. twierdzi, że sięga po nie rzadziej niż raz w tygodniu. Według danych GUS przeciętne roczne spożycie owoców i ich przetworów ogółem oscyluje wokół 43,5 kg na osobę – w tym owoców świeżych około 42 kg na osobę.
W strukturze gatunkowej upraw dominują u nas jabłka, stanowiące około 80 proc. ogólnej produkcji owoców. Zbiory jabłek w 2023 roku przekroczyły 3,8 mln ton i były o 9 proc. niższe w porównaniu z rokiem 2022. Produkcję gruszek oceniono na 79 tys. ton, tj. o 2 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast zbiory śliwek obniżyły się w tym czasie o około 5 proc. i wyniosły 126 tys. ton. Produkcję wiśni oszacowano na 168 tys. ton (-8 proc. r/r), zaś zbiory czereśni spadły do 69 tys. ton (-10 proc r/r). Łączną produkcję brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich oceniono na niespełna 20 tys. ton (-10 proc r/r).
Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych została oszacowana na blisko 566 tys. ton (-6 proc r/r). Zbiory malin w 2023 roku wyniosły 96 tys. ton (-8 proc r/r). Produkcję porzeczek ogółem oszacowano na 130 tys. ton (-11 proc. r/r). Zbiory porzeczek czarnych oceniono na ponad 91 tys. (-10 proc r/r). Produkcja borówki wyniosła 62 tys. ton (-4 proc r/r). Zbiory truskawek obniżyły się do poziomu 180 tys. ton (-3 proc r/r). Produkcja agrestu przekroczyła 8 tys. ton (-15 proc r/r).
Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych zostały ocenione na 90 tys. ton. Największy udział w tej grupie ma aronia i jagoda kamczacka.
Dystrybucję owoców na Praskiej Giełdzie Spożywczej prowadzą hurtownie: Banaszek, Bartosiak, Bocial, Burdelas, Górecki, Gryciuk, Kyn-Pol, Michalski, Naszewska, Pióro, Pro Exo, Roma, Ślepowrońska, Świątkiewicz.
Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj
Aktualne notowania cen. Tutaj