Prawidłowe przechowywanie jedzenia w lodówce jest ważne dla zdrowia. Jak je zatem odpowiednio poukładać, by się nie psuło i by przedłużyć jego przydatność do spożycia?
Na górnej półce lodówki najlepiej przechowywać produkty mleczne: jogurty, mleko i kefiry. W wyższej temperaturze rozwijają się bakterie kwaszące, co jest jak najbardziej wskazane. Niższa temperatura spowodowałaby rozwój szkodliwych bakterii gnilnych. Dodatkowo na górnej półce mogą się znaleźć konfitury i dżemy.
Środkowa półka jest odpowiednia na produkty, które się szybko psują – wędliny, biały ser i potrawy przetworzone: np. zupa czy gotowy sos w garnku. Nie wolno jednak wkładać naczyń z zawartością gorącą! Aby uniknąć obsychania wędlin i sera najlepiej użyć pojemników, które ponadto zapobiegają mieszaniu się zapachów i smaków.
Surowe mięso i ryby najlepiej przechowywać na półce dolnej – czyli tam, gdzie jest najchłodniej. W tym przypadku warto korzystać z pojemników do żywności, aby uniknąć kapania i rozprzestrzeniania się zapachu łatwo wchłanianego przez inne produkty.
Miejsce warzyw i owoców jest w najniższej części lodówki – w szufladach. Te mniej trwałe, jak maliny czy truskawki, można (bez mycia) trzymać dzień lub dwa. Sałatę czy szczypiorek – nawet kilka dni. Można tam również umieścić twarde sery w opakowaniu, by mogły spokojnie dojrzewać. Opakowanie sałaty powinno być nieszczelne – to pozwoli jej „oddychać” i chronić przed powstaniem szkodliwych bakterii. Przed włożeniem do lodówki warzyw i owoców nie myje się ich, by nie pozostawić na nich nadmiaru wilgoci i nie doprowadzić do rozwoju bakterii.
Boczne półki to idealne miejsce na słoiki z przetworami, chrzan, soki w kartonach, butelki z sosami, np. ketchup, olej roślinny (który najlepiej przechowywać w szklanej butelce) i słoiczki z sosami. Znajduje się tam często pojemnik na jajka – choć jaja najlepiej przechowywać na najwyższej półce. Świeże, niemyte utrzymają świeżość do 3 tygodni.
Nie wszystkie produkty spożywcze należy trzymać w lodówce. Nie zaleca się wkładać do niej pomidorów, melonów, ziemniaków, czosnku, cytrusów i cebuli. Lodówka może wpłynąć na ich smak i konsystencję. Banany, nektarynki, gruszki, brzoskwinie i awokado wkłada się do niej tylko wtedy, gdy grozi im dojrzałość. Na przykład skórka banana stanie się czarna, ale miąższ nadal będzie w porządku. Nie wkłada się produktów w otwartych puszkach – bo wtedy zyskają metaliczny posmak. Nie trzyma się w lodówce chleba, gdyż traci on w ten sposób wilgoć. Lepiej włożyć go w mniejszych porcjach do zamrażalnika – by po szybkim rozmrożeniu mieć go zawsze świeżym.