fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Produkty sprzedawane w Polsce i Europie Zachodniej są różnej jakości  

  • Home
  • Produkty sprzedawane w Polsce...
15 paź

Produkty sprzedawane w Polsce i Europie Zachodniej są różnej jakości  

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Urząd sprawdził jakość 101 produktów. Istotne różnice dotyczyły 12 z nich.

UOKiK sprawdził produkty na dwa sposoby, przy pomocy Inspekcji Handlowej i akredytowanych laboratoriów. Pierwsze testy porównawcze polegały na tym, że pod koniec 2017 r. zakupiono artykuły spożywcze w Polsce i ich odpowiedniki w Niemczech. Drugie testy porównawcze UOKiK przeprowadził w II kwartale 2018 r., kupując w Polsce żywność, która miała etykiety: po polsku (co znaczy, że była produkowana na nasz rynek) i w obcej wersji językowej (co świadczy, że miała trafić na rynki innych krajów Europy Zachodniej).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec 2017 r. po raz pierwszy porównał jakość produktów spożywczych w Polsce i w Niemczech. Przedstawiciele Urzędu kupili 37 par artykułów żywnościowych w polskich i niemieckich sklepach. Były to: serek, chipsy, napoje, soki, jogurty, herbata, kawa, pizza mrożona, ketchup, czekolady, ciastka, żelki, kakaowy krem do smarowania pieczywa, ryby mrożone, wędliny i kiełbasa.

Dużą różnice jakości stwierdzono w czterech przypadkach. Chipsy paprykowe pewnego producenta, mimo że ich opakowanie było identyczne, w polskich sklepach jest o 25 g mniejsze. Polskie były smażone na oleju palmowym, zawierały glutaminian monosodowy i miały wyższą zawartość tłuszczu. Niemieckie natomiast smażone były na oleju słonecznikowym, bez wzmacniacza smaku. Producent dodał do nich proszek pomidorowy i serowy – czego zabrakło w polskich.

Różnice dotyczyły także popularnego serka z ziołami. Na obu opakowaniach była informacja: „100% naturalne składniki”, jednak niemiecki serek wyprodukowany był z twarogu, ziół, cebuli, czosnku i soli, a polski zawierał twaróg, odtłuszczone mleko w proszku, cebulę, sól, czosnek, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, zioła (0,1 proc.), naturalne aromaty. Regulator kwasowości, jako substancja dodatkowa, przeczył napisowi na opakowaniu, że serek zawiera „100% naturalne składniki”.

W przypadku popularnej niemieckiej czekolady z orzechami okazało się, że produkty w polskich sklepach miały mniej orzechów niż na rynku niemieckim.

UOKiK porównał żywność po raz drugi w II kwartale 2018 r. Tym razem zakupiono pary produktów głównie w polskich sklepach, 10 w Niemczech. Wybrano te z polską etykietą i w obcej wersji językowej. Łącznie sprawdzono 64 pary artykułów spożywczych. Duża różnica wystąpiła w ośmiu. Tylko w dwóch przypadkach produkty na polski rynek okazały się lepsze.

Na poziomie unijnym trwają prace nad pakietem zmian przeciwdziałających dyskryminacji konsumentów i zapewniających równy dostęp do dobrych jakościowo produktów w całej Unii.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i