fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Marnowanie żywności to poważny problem

  • Home
  • Marnowanie żywności to poważny...
19 cze

Marnowanie żywności to poważny problem

Około 1/3 produkowanej na świecie żywności jest marnowana. W Polsce co roku na śmietniku ląduje blisko 9 milionów ton jedzenia. W całej Unii Europejskiej liczbę tę szacuje się na 88 milionów ton, co oznacza, że pojedyncza osoba wyrzuca do kosza w ciągu roku blisko 175 kilogramów jedzenia.

 

Koszty związane z marnowaniem żywności w UE szacuje się na około 143 mld euro, z czego 10 mld euro dotyczy etapu dystrybucji. Marnowanie żywności to także problem moralny. Około 793 mln ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia. W Unii Europejskiej 55 mln obywateli (niemal 10 proc.) było stać w 2014 r. tylko na jeden wysokiej jakości posiłek w ciągu dwóch dni. Dlatego posłowie Parlamentu Europejskiego w rezolucji z 16 maja br. wezwali państwa UE o zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia o 30 proc. do 2025 roku i o 50 proc. do 2030 roku.

 

Do marnowania żywności przyznaje się 60 proc. Polaków. Najczęściej marnuje się pieczywo – 62 proc., następnie: owoce – 47 proc., wędliny 46 proc., warzywa – 35 proc., ziemniaki – 24 proc., jogurty – 21 proc., sery – 16 proc., mięso – 10 proc., mleko – 9 proc., fast foody – 6 proc.

 

W rezultacie, miesięcznie do kosza wyrzucamy produkty o wartości średnio 50 zł na osobę. Statystycznie w koszu czteroosobowej rodziny ląduje więc aż 200 zł miesięcznie. Według badań, żywność najczęściej wyrzucają osoby zamożne, na wysokich stanowiskach i mieszkający w dużych miastach. Najmniej żywności wyrzucają osoby starsze, uczniowie i studenci.

 

Zgodnie z danymi Eurostatu z 2006 r., w Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie, a w przeliczeniu na wagę około 240 kg na osobę. Produkcja oraz łańcuch dystrybucji są odpowiedzialne za zdecydowaną większość marnowanej żywności, bo za blisko 7 mln ton, natomiast gospodarstwa domowe za ponad 2 mln ton. W przeliczeniu na mieszkańca zajmujemy piąte miejsce w UE pod względem ilości marnowanego jedzenia.

 

W Polsce, senacki projekt o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, nad którym mają pochylić się posłowie, zakłada konieczność podpisania umów o współpracy pomiędzy dużymi sklepami a lokalnymi organizacjami społecznymi. Przewiduje również nałożenie obowiązku przekazania 0,10 zł od każdego 1 kg odpadów żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i