Tegoroczne krajowe zbiory zbóż, warzyw i owoców są zasadniczo niższe niż w roku ubiegłym. Wszyscy się zresztą tego spodziewali z uwagi na dotkliwą suszę, jaka nawiedziła znaczną część Polski. Mimo to szacowaniu wysokości aktualnych plonów nie towarzyszy określenie „klęska nieurodzaju”. Choć zbiory są ogólnie znacząco niższe na tle rekordowego roku ubiegłego, to jednak na tle wielkości średnich zbiorów z lat ostatnich nie wypadają najgorzej.
Zboża
Główny Urząd Statystyczny ocenił zbiory zbóż ogółem na 27,8 mln ton, czyli o 13,1% mniej od ubiegłorocznych. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacował na 24,5 mln ton, tj. o 10,4% mniej od tej w 2014 r. Powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2015 r. wyniosła około 7,4 mln ha – tj. nieco mniej niż czwarta część powierzchni Polski.
Ocenia się, że mimo nieurodzaju wywołanego głównie suszą, sezon 2015/2016 będzie trzecim z kolei sezonem nadwyżkowym na krajowym rynku zbóż, tj. kiedy produkcja będzie większa niż zużycie. Polska należy zresztą do największych producentów zboża w Unii Europejskiej. Zajmuje w tej dziedzinie trzecie miejsce po Francji i Niemczech, a przed Hiszpanią, Rumunią i Wielką Brytanią.
Warzywa
Tegoroczne zbiory ziemniaków oszacowano na 6,2 mln ton – tj. o 19% mniej niż w roku ubiegłym. Zbiory warzyw gruntowych szacowane są na 3,9 mln ton – tj. o 16% mniej niż w roku 2014.
Największą zniżkę produkcji, w odniesieniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych – o 20%. Tegoroczną produkcję kapusty szacuje się na 0,9 mln ton, a kalafiorów na 0,2 mln ton. Zbiory buraków zostały ocenione na 0,3 mln ton, a marchwi jadalnej na 0,7 mln ton.
Produkcję cebuli prognozuje się na 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na 230 tys. ton i 240 tys. ton. W sumie zbiory pozostałych gatunków warzyw przewiduje się również na poziomie znacznie mniejszym od zeszłorocznego, a więc na niewiele ponad 750 tys. ton.
Owoce
Łączna produkcja wszystkich owoców z drzew jest przewidywana, mimo suszy, na poziomie rekordowym. GUS przewiduje wzrost produkcji, w porównaniu do roku ubiegłego, wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem śliwek. Tegoroczne zbiory są oceniane na około 3,7 mln ton, tj. o blisko 2% więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego.
Jeśli chodzi o jabłka, ich zbiory mogą ukształtować się na poziomie 3 mln ton, tj. o 6% niższym niż przed rokiem. Zbiory gruszek i śliwek, których tegoroczną produkcję GUS oszacował odpowiednio na 70 i 92 tys. ton – wypadną na poziomie odpowiednio o 5% i 13% niższym niż przed rokiem.
Przewiduje się wzrost produkcji wiśni w stosunku do roku ubiegłego. Tegoroczne plonowanie wiśni ocenia się na średnim poziomie, a zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na około 180 tys. ton. Produkcję czereśni ocenia się na wysokim poziomie, tj. na blisko 50 tys. ton (wzrost o prawie 4%).
Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wzrosną także o ok. 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosą 21 tys. ton.
Zbiory gruszek ocenia się na poziomie nieznacznie wyższym od ubiegłorocznego, tj. na 75 tys. ton, a produkcję śliwek na poziomie ok. 3% niższym, tj. na 103 tys. ton.
Jeśli chodzi o owoce jagodowe, ich łączne zbiory mogą wynieść 0,5 mln ton – o 10% mniej niż w 2014 r. Największym spadkiem charakteryzuje się produkcja malin. Szacunki mówią o produkcji na poziomie 80 tys. ton, czyli aż o blisko 40 tys. ton mniejszej niż przed rokiem.
Wśród owoców jagodowych, jedynie w przypadku truskawek jest przewidywany wzrost produkcji. Zbiory tego gatunku, łącznie ze zbiorem jesiennym, ocenia się na 207 tys. ton, tj. o 2%. więcej niż w roku ubiegłym.
Produkcja porzeczek czarnych została oszacowana na blisko 120 tys. ton, a zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych) na niespełna 160 tys. ton. Zbiory agrestu szacowane są przez GUS na ok. 12 tys. ton, tj. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.