Ten znany i od lat niezmiennie ceniony przez publiczność zespół wystąpił 4 stycznia br. w katedrze warszawsko-praskiej św. Floriana z misterium bożonarodzeniowym „Moje Betlejem”.Koncerty kolęd to piękna polska tradycja, w której chętnie uczestniczymy w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli możemy posłuchać znakomitych wykonawców, takich jak Skaldowie, to jest to dodatkowy atut.
Ten znany i od lat niezmiennie ceniony przez publiczność zespół wystąpił 4 stycznia br. w katedrze warszawsko-praskiej św. Floriana z misterium bożonarodzeniowym „Moje Betlejem”.
Koncert zespołu poprzedził występ laureatów Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki” zorganizowanego z inicjatywy Praskiej Giełdy Spożywczej przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Warszawsko-Praskiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta w Ząbkach oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy imienia Wł. Reymonta. Młodych artystów, których zgłosiło się do konkursu kilkudziesięciu, oceniało jury festiwalu składające się ze znanych postaci polskiej muzyki popularnej pod przewodnictwem Marka Gaszyńskiego.
Pierwszą nagrodę przyznano zespołowi Faustynki z Helenowa k. Wołomina. Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały solistki z Ząbek – Ewa Jarząbek z Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz Agnieszka Partyka z Publicznego Gimnazjum nr 1.
Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy z rąk abp. Henryka Hosera – biskupa warszawsko-praskiego, Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego oraz Zenona Daniłowskiego – prezesa Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach. Pierwszą nagrodą była kamera DVD oraz odtwarzacz. Laureatki drugiej nagrody otrzymały po cyfrowym aparacie fotograficznym i odtwarzaczu mp4.
Zwyciężczynie festiwalu zaśpiewały „White Christmas” z repertuaru Binga Crosby’ego oraz „Maleńką Miłość” z repertuaru Eleni. Ewa Jarząbek zaśpiewała kolędy „Gore Gwiazda” i „Pospieszcie dziś wierni”, natomiast Agnieszka Partyka „Gdy śliczna Panna” i „Nie było miejsca”.
Po występie młodzieży odbył się koncert zespołu Skaldowie. Cykl kilkunastu utworów pod wspólnym tytułem „Moje Betlejem” – co roku, od blisko piętnastu lat, znajduje się w repertuarze muzycznym zespołu. Podczas koncertu poszczególne utwory w misteryjną całość spajały barwne historie i spostrzeżenia wzięte z życia, połączone z przesłaniem religijnym, opowiadane przez perkusistę zespołu Jana Budziaszka.
Jak powiedział Jacek Zieliński w jednym z wywiadów „narodzenie Jezusa napawa optymizmem i radością serca ludzkie.Daje nadzieję, że z najbardziej zawiłych dróg człowiek może powrócić do Betlejem – do Chrystusa. Powierzyć mu najtrudniejsze sprawy i na nowo odnaleźć pokój. Warto szukać dróg powrotu do Zbawiciela – jak mówił lider zespołu – i dlatego czynią to również Skaldowie. A drogi te bywają różne, bo każdy ma swoją religijność, swój sposób przeżywania wiary, rozmowy z Bogiem. Dlatego istnieje możliwość «dzielenia się» Bogiem. W takim duchu powstało «Moje Betlejem», będące wyrazem tęsknoty serca i artystycznego wyznania tego, czym żyją Skaldowie. Wyrażamy to w prosty sposób, bo takie są kolędy i pastorałki; takie też są słowa Leszka A. Moczulskiego i Marka Skwarnickiego oraz moja muzyka – mam nadzieję też prosta, łatwo wpadająca w ucho.”
Zarówno wspaniała muzyka, jak i treści utworów oraz żywa narracja snuły w trakcie koncertu kolejne wątki porozumienia artystów z kilkoma tysiącami uczestników koncertu w katedrze, którzy wielokrotnie wyrażali artystom żywiołowy aplauz.
Zespół wystąpił w składzie: Jacek Zieliński, Konrad Ratyński, Jerzy Tarsiński, Grzegorz Górkiewicz, Jan Budziaszek. Jako goście towarzyszyli: Bogumił Zieliński oraz schola De Nativitate Domini pod dyr. Katarzyny Podlasińskiej. Skaldom towarzyszył śpiewem także Michał Wódz – jedenastoletni uczeń szkoły muzycznej w Warszawie.
Na bis Skaldowie wykonali utwór z wcześniejszego repertuaru – kolędę Andrzeja Zielińskiego do słów Ernesta Bryla „Ciemno tej nocy betlejemskiej było”. Koncert poprowadził Marek Gaszyński – prezenter, autor popularnych przebojów, audycji i książek o tematyce muzycznej.