fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki” rozstrzygnięty

  • Home
  • II Festiwal Kolęd i...
14 gru

II Festiwal Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki” rozstrzygnięty

W dniu 13 grudnia 2010 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach odbył się finał II Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jury Festiwalu w składzie: Halina Frąckowiak – przewodnicząca oraz Marek Gaszyński i Bogdan Gajkowski – członkowie po przesłuchaniu 7 zespołów i 9 solistów postanowiło przyznać nagrody. 

W kategorii zespoły – I nagrodę zespołowi ALEGORIA z Warszawy, II nagrodę zespołowi FAUSTYNKI z Selenowa oraz dwa równorzędne wyróżnienia zespołom SCHOLA z Myszyńca i JUTRZENKA z Jednorożca, w kategorii solistów – I nagrodę EDYCIE GAJCY z Zagościnca, II nagrodę PAULINIE PRZYCHODZIEŃ z Otwocka oraz wyróżnienie AGACIE RACKIEJ z Radzymina. Jury podkreśliło wysoki poziom wszystkich uczestników finałowych przesłuchań. Wręczenie nagród i wyróżnień oraz koncert nagrodzonych laureatów odbędzie się w sobotę 30 stycznia o godzinie 16.00 w Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze przy ul. Floriańskiej 3. Uroczystość uświetni koncert kolęd w wykonaniu góralskiego zespołu TREBUNIE TUTKI.

Laureaci II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”

Kategoria „zespoły”:

I miejsce: „Alegoria” z Warszawy

Duet powstał wiosną 2009 roku z inicjatywy Szymona Kusarka (śpiew) oraz Sebastiana Iwanowicza (gitara, aranżacje), którzy postanowili połączyć siły oraz talenty w ciekawy projekt muzyczny. Obaj wykonawcy mają na wspólnym koncie wiele występów w Warszawie oraz w innych miastach na terenie kraju.

Mimo krótkiego czasu, członkowie duetu zebrali bogaty repertuar. Grają przeboje z dawnych lat, piosenki aktorskie, kabaretowe, utwory z nutką poezji, pieśni patriotyczne oraz kolędy. Najmocniejszą ich stroną jest niewątpliwie lekkość, dowcip i profesjonalizm w prezentowaniu piosenek, jak również umiejętność nadania nowego, świeżego oblicza znanym wszystkim utworom.

Podczas festiwalu duet wykonywał utwory: Przybieżeli do Betlejem oraz Dzisiaj w Betlejem.

II miejsce: „Faustynki” z Helenowa

„Faustynki” działają przy parafii św. Faustyny w Helenowie k. Wołomina od 13 lat. Zespół tworzy obecnie 15 osób: Martyna Chacińska, Klaudia Milczarek, Anna Niewiarowska, Emilia Murawska, Katarzyna Berta, Natalia Rudzińska, Edyta Gajcy, Weronika Ciok, Anna Rudzińska, Maria Berta, Marlena Chacińska, Aleksandra Markowicz, Dominika Kretowicz, Bartłomiej Dybka, Kamil Anikiej.

Kierownikiem muzycznym i dyrygentem zespołu jest mgr Iwona Kalicka, natomiast opiekunem i menadżerem proboszcz parafii, ks. Jan Śmigasiewicz.

W repertuarze zespół ma pieśni i piosenki religijne, gospel, utwory klasyczne, patriotyczne, ludowe oraz własne. Koncertuje często poza parafią, w tym również poza granicami kraju (Austria, Niemcy USA).

Wiele koncertów jest nacechowanych przesłaniem religijnym – przybierając formę apostołowania, a w szczególności głoszenia Miłosierdzia Bożego.

„Faustynki” są laureatem Sacrosongu Warszawa-Praga, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej w Legionowie, konkursu Dobrej Piosenki w Warszawie, Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Wołominie. W I edycji festiwalu „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki” zespół zdobył pierwsze miejsce. Nagrane płyty: W Tobie Panie, zaufałem, Zostańmy wierni papieżowi, Moje Betlejem – kolędy i pastorałki, Faustina's Family, Droga do Ciebie, Be not afraid, Dzięki Ci, Boże! Zespół nagrał również teledysk. Dochód ze sprzedaży własnych płyt zespół przeznacza na budowę świątyni parafialnej ku czci św. Faustyny. Podczas festiwalu „Faustynki” wykonywały utwory: Cicha noc oraz Gdy się Chrystus rodzi.

wyróżnienia (równorzędne):

Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” z Jednorożca

Zespół ludowy „Jutrzenka” został założony w 2002 r., a jego inicjatorami byli: polonistka Bożena Szulc (kierownik zespołu) i organista Bogdan Jakubowski. Celem grupy jest kultywowanie tradycji ludowych, zachęcanie młodzieży do poznawania własnego regionu oraz śpiew i taniec jako propozycja na spędzanie wolnego czasu.
W repertuarze „Jutrzenki” znalazły się pieśni regionalne, tańce i gadki kurpiowskie. Obecnie zespół liczy 20 dziewcząt, które występują w strojach kurpiowskich, promując kulturę przodków, swój region oraz Polskę. Od początku przez zespół przewinęło się 76 osób.

Treści regionalne zespół prezentuje zarówno na Mazowszu, jak i za granicą (Monachium w Niemczech). Własny dorobek artystyczny „Jutrzenka” pokazywała m.in. na Miodobraniu Kurpiowskim w Myszyńcu, II Festiwalu Kurpi i Podlasia w Małkini, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w Przasnyszu, Ostrołęce, Łysych. Od 2004 r. zespół bierze udział w dorocznych Mazowieckich Przeglądach Przebierańców Zapustnych organizowanych przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. W 2006 r. „Jutrzenka” otrzymała Nagrodę Główną Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie za widowisko bożonarodzeniowe: „Zeby Wum sia darzyło”. W październiku 2009 r. zespół zaprezentował się podczas wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej w Białym Dunajcu.

Obok przeglądów, konkursów i festiwali, „Jutrzenka” bierze udział w akcjach charytatywnych. Podczas festiwalu „Jutrzenka” wykonywała utwory: Pasterze mili oraz Mizerna, cicha.

„Schola” z Myszyńca

Zespół powstał przed 6 laty. Tworzą go obecnie: Judyta Żmijewska, Małgorzata Szydłowska, Ewelina Błasisz, Katarzyna Zysk, Karolina Drzewiecka, Milena Murzyn, Andrzej Kaczyński, Rafał Kalinowski. Kierownikiem zespołu jest siostra Małgorzata Kowalewska.

„Schola” z Myszyńca występuje głównie w swojej parafii, przeważnie podczas liturgii mszalnej oraz podczas ślubów – zapraszana przez nowożeńców.

Śpiew sprawia członkom zespołu wiele przyjemności i radości. Poza tym lubią się razem spotykać i wspólnie chwalić Boga.
Do tej pory „Schola” uzyskała wyróżnienie podczas przeglądu piosenki w Amelinie k. Przasnysza. Podczas festiwalu zespół wykonał utwory: Przybieżeli do Betlejem oraz Song pokoju.
kategoria „soliści”:

I miejsce: Edyta Gajcy z Zagościńca

Dokonania muzyczne Edyty Gajcy były do tej pory związane wyłącznie z „Faustynkami” – laureatem II nagrody festiwalu w kategorii zespołów. Laureatka I miejsca w rywalizacji indywidualnej śpiewa w tym zespole od ośmiu lat.
Zwyciężczyni festiwalu w kategorii solistów jest studentką III roku polonistyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podczas festiwalu solistka wykonała utwory: Maleńka Miłość oraz Jezus malusieńki.

II miejsce: Paulina Przychodzień z Otwocka

Od kilku lat Paulina Przychodzień jest związana z Otwockim Centrum Kultury, gdzie uczęszcza na zajęcia muzyczne prowadzone przez Sławomira Winnickiego. Udziela się artystycznie podczas imprez okolicznościowych na terenie miasta. Ponadto założyła wspólnie ze znajomymi zespół muzyczny Snufkin, który wykonuje własne melodie i teksty.
Solistka jest laureatką trzecich miejsc w V Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek Otwock 2008 oraz w VI Mazowieckim Konkursie Piosenki Polskiej „Otwockie spotkania z piosenką”. Brała udział w eliminacjach regionalnych 14. Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”.

Paulina Przychodzień uczęszcza do III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. Zajmuje się także działalnością społeczną – jest drużynową 295. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Sulima”.

Podczas festiwalu solistka wykonała utwory: Bóg narodzi się oraz Cicha noc.

Wyróżnienie:

Agata Racka z Radzymina

Agata Racka uczęszcza do Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie, gdzie udziela się wokalnie podczas akademii okolicznościowych.

W ubiegłym roku zdobyła nagrodę główną w Powiatowym Konkursie Poetyckim „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi” w Dąbrówce. Zaśpiewała wiersz „Obojętność” do muzyki jej opiekuna artystycznego Kazimierza Bryzka – twórcy zespołu „Anima Mea”, biorącego udział w tegorocznej edycji festiwalu.Podczas festiwalu solistka wykonała utwory: Gore gwiazda Jezusowi oraz Dzisiaj w Betlejem.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i