fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Mazowieckie kolędowanie

  • Home
  • Mazowieckie kolędowanie
29 sty

Mazowieckie kolędowanie

Góralskie kolędowanie w wykonaniu zespołu Trebunie Tutki miało miejsce w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze na zakończenie okresu Bożego Narodzenia. 

Ta znana, nie tylko na Podhalu kapela uświetniła swym występem koncert laureatów II Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”, który odbył się 30 stycznia br.

– Gromadzi nas jedyna, niepowtarzalna tajemnica Bożego Narodzenia – tymi słowami powitał przybyłych na koncert proboszcz katedry ks. Marek Solarczyk.

W tajemnicę świąt wpisują się piękne, polskie, tradycyjne kolędy i pastorałki – podkreślił współprowadzący koncert dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej Janusz Dąbrowski. – Śpiewano je w wolnej Rzeczpospolitej, pod zaborami, podczas okupacji. Śpiewano je w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i w kościołach.

W tradycję śpiewania kolęd chlubnie wpisują się również diecezjalne festiwale kolęd, podczas których występują znane i mniej znane zespoły, chóry i soliści, którzy śpiewają polskie kolędy i pastorałki.

Występy laureatów II edycji festiwalu poprzedziło wręczenie cennych nagród przez biskupa warszawsko-praskiego – arcybiskupa Henryka Hosera, który razem z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem objął festiwal patronatem honorowym.

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyli przedstawiciele organizatorów: Bożena Żelazowska – wicedyrektor departamentu kultury promocji i turystyki, reprezentująca marszałka województwa mazowieckiego; Robert Perkowski – burmistrz miasta Ząbki oraz Zenon Daniłowski – prezes Praskiej Giełdy Spożywczej. Ponadto obecni byli przedstawiciele władz samorządowych dzielnic Warszawy oraz miast i gmin z terenu diecezji warszawsko-praskiej.

W koncercie laureatów wystąpili zwycięzcy w kategorii zespołów i solistów oraz zdobywcy drugich miejsc. Najlepsza solistka festiwalu, Edyta Gajcy z Zagościnca, z towarzyszeniem Andrzeja Wojakowskiego na flecie i Sebastiana Iwanowicza na gitarze, zaśpiewała kolędy liryczne: „Maleńka Miłość” oraz „Jezus Malusieńki”. Z kolei kolędy „Bóg się rodzi” i „Cicha noc” zostały wykonane – z akompaniamentem własnym gitary oraz Sławomira Winnickiego na instrumentach klawiszowych – przez zdobywczynię drugiego miejsca Paulinę Przychodzień z Otwocka i miały charakter interpretacji rockowej. Najlepszym zespołem festiwalu okazał się zespół, a właściwie duet Alegoria (Szymon Kusarek – śpiew, harmonijka i Sebastian Iwanowicz – gitara). Kolędy: „Przybieżeli do Betlejem” i „Dzisiaj w Betlejem” duet zaprezentował w oryginalnej interpretacji jazzowej, z bogatą aranżacją. Jako drugi zespół zaprezentowały się Faustynki – ubiegłoroczne triumfatorki festiwalu – które wykonały na modłę chóralną utwory „Patrzcie bracia” oraz „Gdy się Chrystus rodzi”.

W obecności licznie zgromadzonych widzów – wypełniających nawy pięknej, neogotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana – młodzi artyści zaimponowali wysokim poziomem rzemiosła artystycznego oraz obyciem scenicznym.

Po występach laureatów, odbył się występ gościa koncertu. Już pierwsze takty góralskiej muzyki w wykonaniu Trebuniów Tutków – z towarzyszeniem nieodłącznych skrzypiec, altówki i kontrabasu – radośnie nastroiły wszystkich słuchaczy koncertu, wprowadzając ich od razu w znane skądinąd podhalańskie klimaty. Muzyką, śpiewem i tańcem członkowie kapeli prezentowali góralską obyczajowość, utrwaloną w ceremoniach towarzyszących w szczególności okresowi Bożego Narodzenia.

Kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu, jak „Hej Malućki Malućki”, „Jezusicek Malusieńki” czy „Dnia jednego o północy” nie tylko znakomicie oddawały i przypomniały nastrój minionych świąt, ale stały się też formą podróży do świata skalnego Podhala. Zespół zaprezentował fragmenty góralskich jasełek z kolędowaniem z turoniem, z pokazem tańców regionalnych i obrzędów wigilijno-noworocznych. Najważniejsze jednak były kolędy na góralską nutę i podhalańskie pastorałki.

Przewodnikiem po góralskiej kulturze, jej obyczajach i ceremoniach była wypowiedziana w pięknej gwarze, pełna uroku gawęda lidera zespołu Krzysztofa Trebuni.

Warto zwrócić uwagę na bogate brzmienie instrumentalne kapeli. Można było na przemian usłyszeć dźwięki skrzypiec, altówki, kontrabasu, fujary wielkopostnej, dwojnicy, piszczałki sześciootworowej, rogu, złóbcoków, kozy podhalańskiej i basów podhalańskich.

W warszawsko-praskim koncercie Trebuniów Tutuków wystąpiły trzy pokolenia muzykującej rodziny: nestor rodu Władysław Trebunia-Tutka, jego dzieci: Krzysztof, Anna i Jan oraz Małe Trebunie Tutki: śpiewające i grające dzieci Krzysztofa Ania i Jasiek.

Po zakończeniu góralskiego koncertu arcybiskup Henryk Hoser podziękował członkom zespołu za ukazanie w formie artystycznej nieprzebranego bogactwa chrześcijańskiej obyczajowości, która tak głęboko przenika całą kulturę Podhala. Przed udzieleniem wszystkim błogosławieństwa ordynariusz warszawsko-praski zaprosił już na III edycję Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”, która zostanie zainaugurowana jesienią obecnego roku – co spotkało się z aplauzem zgromadzonych.

W drugiej edycji festiwalu, zorganizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Diecezję Warszawsko-Praską, Urząd Miasta w Ząbkach oraz Praską Giełdę Spożywczą wzięło udział czterdziestu dwóch wykonawców – zespołów i solistów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się siedem zespołów i dziewięcioro solistów. Obok zdobywców pierwszych i drugich nagród, wyróżnieni zostali: Schola z Myszyńca i Jutrzenka z Jednorożca – w kategorii zespołów oraz Agata Racka z Radzymina – w kategorii solistów.

Młodych artystów oceniło znakomite jury festiwalu pod przewodnictwem Haliny Frąckowiak – popularnej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów. W gronie jurorów był także Marek Gaszyński – prezenter, autor tekstów licznych przebojów i książek o tematyce muzycznej oraz Bogdan Gajkowski – wokalista i kompozytor, bardziej znany jako Kapitan Nemo.

Fundatorem głównych nagród dla najlepszych uczestników festiwalu był SKOK z Wołomina. Pozostałe nagrody ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta w Ząbkach oraz Praska Giełda Spożywcza. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: TVP Warszawa, Radio dla Ciebie, Radio Warszawa oraz „Nasz Dziennik”.

Organizatorzy festiwalu zachęcają śpiewającą i muzykującą młodzież, aby już teraz miała na uwadze wzięcie udziału w kolejnej edycji festiwalu „Młodzież Mazowsza u wrót stajenki”.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i