Praska Giełda Spożywcza nagrodziła producentów żywności ekologicznej w konkursie Polski Smak 2012
Z jakim smakiem kojarzy się Polska? Już na szczęście nie wyłącznie z flakami czy bigosem lub schabowym ale z o wiele bardziej wyrafinowanymi, zdrowymi i ekologicznymi potrawami. W konkursie Polski Smak 2012 uwagę jury zwrócił m.in. pachnący zieloną polaną miód akacjowy a także ekologiczna, mięsna i podręczna zagrycha, dobra na każdą okazję.
Praska Giełda Spożywcza w ramach wystawy Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Polskie Smaki, po raz pierwszy nagrodziła producentów żywności w konkursie Polski Smak 2012. Jury, w skład którego weszła znana restauratorka Magda Gessler, prof. Mirosław Słowiński z SGGW, prof. Zygmunt Zander z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Dariusz Goszczyński z Ministerwstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krzysztof Przybyła, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, nagrodziło pięć i wyróżniło dwa produkty.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych produktów znalazły się produkty mięsne, mleczne a także miód, oblaty oraz pierogi.
Co wyróżnia nagrodzone produkty? Przede wszystkim jakość.
Jedynym konserwantem nagrodzonej kiełbasy suchej, drobiowej pieczonej jest sól.
– Jest to produkt wyprodukowany z najlepszych składników, z dodatkiem wyłącznie naturalnych przypraw. 100 g produktu wytwarzamy ze 120 g mięsa (produkt tradycyjny z atestami), które kupujemy od lat u zaprzyjaźnianego dostawcy z Rzeszowa – mówi Teresa Pietrzyk, dyrektor handlowy w Zakładzie Mięsnym Smak Górno, w którym wytwarzana jest nagrodzona kiełbasa.
Jury doceniło także tradycyjne podejście do produkcji przedsiębiorstw. Dlatego nagrodzono OSM w Garwolinie za twaróg tłusty w pergaminie, który powstaje w taki sposób, w jaki robiły to nasze babcie.
– Przez to zachowuje wszystkie wartości zdrowotne i odżywcze, które powinnien zawierać twaróg. Ser jest ręcznie zapakowany w pergamin, co sprawia, że „oddycha”. Efektem całego procesu produkcji i pakowania jest otrzymanie produktu o niepowtarzalnym delikatnym, aksamitnym smaku – zachwala Hanna Dębowska, wiceprezes zarządu ds.handlu w OSM Garwolin.
Uwagę jury zwrócił jeszcze jeden produkt mleczarski i kolejna nagroda powędrowała do producenta masła ze Strzałkowa.
– Nasze masło jest produktem tradycyjnym, z udokumentowanym procesem produkcyjnym od 1928 r. Receptura jest jednak tajemnicą naszego zakładu – mówi Marian Burzawa, specjalista ds. sprzedaży w Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców Strzałkowo.
Jednak udało się nam przekonać producenta, by uchylił rąbka tajemnicy i jak się okazało – jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach.
– Naszym sekretem jest surowiec. Krowy, z których mleka korzystamy, są wypasane w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, czyli na ekologicznym terenie. Dzięki temu pozyskiwany surowiec jak i nasz końcowy produkt są bardzo wysokiej jakości – dodaje Marian Burzawa.
Obok wędlin i nabiału uwagę ekspertów zwróciła również pasieka Pucer w Barcianach, a zwłaszcza produkowany tam mazurski miód akacjowy. Małgorzata Pucer, właścicielka pasieki, podkreśla, że produkt ten nie zawiera konserwantów.
– Po otwarciu słoiczka z miodem wydobywa się z niego cudowny zapach, który przywołuje widok zielonej polanki z dzieciństwa – dodaje Małgorzata Pucer.
Cały produkt jest robiony ręcznie, bo jak zapewnia właścicielka pasieki, żadna maszyna nie potrafiłaby zrobić miodu o takich walorach smakowych i zdrowotnych. Na uwagę zasługuje także oryginalne opakowanie miodu, które jest dziełem artysty.
– Sygnujemy ten produkt własnym nazwiskiem, bo jest to rarytas, a do tego zdrowy i bezpieczny produkt – zapewnia Małgorzata Pucer.
Nagrodę w konkursie Polski Smak 2012 otrzymał jeszcze jeden producent słodkości, firma Visa Bell, która wytwarza oblaty śląskie, czyli okrągłe wafle.
– Nasz produkt jest znany na Śląsku od 100 lat, posiadamy prawdziwą formę żeliwną z końca XIX wieku – już wtedy oblaty były wypiekane w podobnym kształcie do dzisiejszego. W pewnym momencie tradycja wypiekania ich zanikła i nasza rodzina wskrzesiła ją na nowo – podkreśla Wojciech Cybulski, dyrektor firmy Visa Bell.
Jury w konkursie Polski Smak 2012 wyróżniła również dwa produkty: zagrychę rzeszowską oraz pierogi złociste ze śliwką suską w śliwowicy łąckiej i miodzie.
Paweł Krajmas, dyrektor Zakładu Mięsnego Jasiołka z Dukli, podkreśla, że zagrycha rzeszowska to produkt, na który przepis firma znalazła w starej kulinarnej księdze rzeszowskiej.
– Jest to produkt dedykowany pod biesiadowanie, spacery. Naszą zagrychę mnożna zabrać ze sobą wszędzie, na ognisko czy na spacer. Zagrycha jest wyprodukowana z najlepszej jakości mięsa ekologicznego, nie zawiera konserwantów – zachwala dyrektor.
Z kolei Jan Topór Orawiec z FPHU Jantop podkreśla, że produkowane w jego zakładzie pierogi wyróżnia smak. – Nasze pierogi to unikalne połączenie śliwki suskiej, śliwowicy oraz miodu – dodaje przedsiębiorca.