Degustacja truskawek i przeróżnych dań z tym owocem to atrakcje, które były udziałem uczestników „Truskawkowego Raju” – imprezy promującej u progu sezonu spożycie truskawek, która się odbyła na Praskiej Giełdzie Spożywczej w Ząbkach i cieszyła się sporym zainteresowaniem kupców i konsumentów stołecznej aglomeracji.
Poczęstunek tym owocem dla wszystkich chętnych zapewniły działające na Praskiej Giełdzie hurtownie owocowo-warzywne: Burdelas, Kuczyński i Ślepowroński. Świeże, aromatyczne truskawki kosztowano z jogurtem, kefirem bądź ze śmietaną.
Oprócz świeżych truskawek, wszystkim uczestnikom imprezy serwowano produkty, których truskawka była składnikiem głównym. Smakowite pierogi i knedelki z truskawkami oferowała restauracja „Na Skrajnej”. Jakby tego było mało, można je było polać musem truskawkowym, śmietaną z miętą bądź klarowanym masłem. Z kolei babeczkami, małymi i dużymi tartami z truskawkami oraz bankietówkami z truskawkową galaretką częstowała cukiernia „Jas-pol”. Szczególnym powodzeniem truskawkowych amatorów cieszyło się oferowane przez cukiernię ciasto maślane z truskawkami.
„Makarony Polskie S.A.” – jeden z głównych wytwórców makaronu w kraju, oferował swój nowy produkt – makarony marki Makarony Polskie, po ugotowaniu, w kompozycji z truskawkami i ze śmietaną. Ta potrawa również cieszyła się niemałym wzięciem. Firma „Stoczek” ze Stoczka Łukowskiego częstowała z kolei wytwarzanym przez siebie nisko- i wysokosłodzonym dżemem truskawkowym na swojskim chlebie na zakwasie.
Obecność produktów, które służą m.in. do przygotowania dań truskawkowych, jak śmietany: jogurty, kefiry, twarogi – zapewnili dostawcy hurtowni Marpol: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy oraz Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie.
Gościem tegorocznej, drugiej edycji „Truskawkowego Raju”, był Tomasz Pieniak, który zajmuje się doradztwem w kwestii uprawy truskawek, hodowlą i sprzedażą sadzonek oraz sam truskawki uprawia. Przekazał on kupcom oraz konsumentom wiele interesujących informacji na temat tego smakowitego owocu – począwszy od hodowli sadzonek, ich odmian, wskazanie czynników wpływających na uprawę owocu, warunków jego przechowywania, aż po sprzedaż owocu i jego wykorzystanie w gospodarstwie domowym i w przetwórstwie. Dużym powodzeniem wśród uczestników cieszyły się przywiezione przez gościa sadzonki truskawek pnących w doniczkach, których uprawa w przydomowych ogródkach i na balkonach staje się w kraju coraz bardziej popularna.
Najbardziej optymistyczną dla smakoszów tego owocu była informacją, że polskie świeże truskawki można spożywać aż do listopada. Sezon truskawkowy w kraju nie jest bowiem taki krótki, jak się to większości Polakom wydaje. A truskawki w sklepach w okresie pełni lata oraz jesienią pochodzą także – jak najbardziej! – z krajowych plantacji, a więc nie tylko z zagranicy, choć nie są wtedy uprawiane na polu pod chmurką…