fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Prawie ćwierć wieku handlu z Praską Giełdą Spożywczą

  • Home
  • Prawie ćwierć wieku handlu...
11 wrz

Prawie ćwierć wieku handlu z Praską Giełdą Spożywczą

W tym roku mijają 24 lata od kiedy została założona Praska Giełda Spożywcza… 

Rynek hurtowy w sąsiedztwie Warszawy

Praska Giełda Spożywcza należy do największych rynków hurtowych w Polsce. Usytuowana jest w Ząbkach, w sąsiedztwie warszawskiej Pragi – zaledwie siedem kilometrów od centrum stolicy.

Od początku działalności w 1991 roku pełni ważną rolę w dystrybucji artykułów spożywczych w Warszawie i na Mazowszu. Jest bowiem miejscem zaopatrzenia dla tysięcy sklepów, drobnego handlu hurtowego, restauracji, stołówek i cateringu.

Szeroki asortyment towarów został zgromadzony na obszarze około 110 000 m2 z myślą o kompleksowym zaopatrzeniu klientów w produkty spożywcze, zgodnie z hasłem: Kupisz wszystko w jednym miejscu!

…z kompletną ofertą produktów

Na Praskiej Giełdzie odbywa się handel mięsem i jego przetworami, nabiałem, owocami i warzywami, napojami, słodyczami i pozostałymi artykułami, które składają się na pełną ofertę produktów spożywczych.

Każdego dnia jest obsługiwanych od trzech do czerech tysięcy klientów. Reprezentują oni drobny hurt, sklepy spożywcze i inne punkty sprzedaży detalicznej, a także punkty gastronomiczne, zbiorowego żywienia i firmy cateringowe. Dzienny obrót oferowanymi towarami wynosi ponad tysiąc ton, a jego wartość przekracza pięć mln złotych.

Sektorem dominującym wśród klientów PGS są sklepy ogólnospożywcze, reprezentowane przez 60% uczestników handlu. Pozostali to klienci, którzy reprezentują: restauracje – 12%, hurtownie lokalne – 10%, catering i zbiorowe żywienie – 10% oraz pozostałe podmioty – 8%. Znaczący wzrost obrotu odnotowuje się na rzecz gastronomii. Już ponad 20% zakupów dokonują odbiorcy oferujący wyżywienie poza domem.

W sprzedaży, największy udział pod względem jej wartości ma mięso i jego przetwory – 37% obrotu. Pod względem ilości masy towarowej, udziałem po około 30% legitymują się artykuły nabiałowe oraz owoce i warzywa.

Obok „spożywki”, Praska Giełda jest miejscem obrotu innymi artykułami pierwszej potrzeby, jak produkty chemii gospodarczej oraz opakowania do artykułów spożywczych, głównie dla firm z sektora HoReCa.

Z perspektywy dwudziestu czterech lat…

Praska Giełda Spożywcza należy do najdłużej działających rynków hurtowych w Polsce. Powstała na fali żywiołowego rozwoju handlu po urynkowieniu gospodarki i była trafną odpowiedzią na potrzebę stworzenia silnego i efektywnego ogniwa pomiędzy producentami artykułów spożywczych a handlem detalicznym.

Zorganizowana została w oparciu o kapitał prywatny, a w okresie swojego istnienia przeszła istotne przeobrażenia. Początkowo, zgodnie z ówczesnymi realiami ekonomicznymi, na jej podówczas skromnym terenie handel niewiele się różnił od bazaru i odbywał się z samochodów i blaszanych garaży. Mając jednak wizję i pragnienie stworzenia handlu hurtowego z prawdziwego zdarzenia, Praska Giełda podjęła szeroko zakrojone inwestycje zmierzające do nowoczesnego zagospodarowania terenu. Samochody operatorów zastąpiono pawilonami, a hurtownicy zainwestowali w wyposażenie miejsc sprzedaży. Z roku na rok rosła też liczba zaopatrujących się na Giełdzie sklepów, restauracji i firm cateringowych.

Po upływie dekady, w wyniku zaostrzającej się w handlu konkurencji, nastąpiła wśród hurtowników poważna selekcja pod kątem możliwości ich rozwoju. W jej wyniku większość z nich, działających w mniejszej skali, zrezygnowała z dalszej aktywności na Giełdzie. Pozostały firmy średniej wielkości i większe. Następowała branżowa specjalizacja i pojawili się liderzy branż. Hurtownie zwiększały skalę działalności i wzmacniały swoją pozycję konkurencyjną – dzięki czemu mogły oferować klientom produkty o coraz wyższej jakości i po coraz niższych cenach. Hurtownie, które się prężnie rozwijały, zgłaszały z czasem zapotrzebowanie na coraz większe powierzchnie handlowe. Zarząd Praskiej Giełdy odpowiedział na to oczekiwanie i podjął budowę dużych hal handlowych, oddając operatorom do dyspozycji liczne obiekty o powierzchni od 500 m2 do 3000 m2.

Kolejny etap rozwoju Giełdy charakteryzował się umocnieniem ekonomicznej pozycji większych hurtowni, wzrastającą powierzchnią wynajmu hal oraz wdrażaniem systemów jakości i bezpieczeństwa w przechowywaniu i obrocie produktami.

W wyniku tej ewolucji Praska Giełda Spożywcza, z przedsięwzięcia charakteryzującego się rozdrobnionym handlem bazarowym, przekształciła się w zorganizowany nowoczesny rynek hurtowy o dużym znaczeniu dla aglomeracji warszawskiej.

Operatorzy Praskiej Giełdy – sól ziemi handlu hurtowego

Na 11-hektarowym terenie Praskiej Giełdy Spożywczej, blisko pięć hektarów zajmuje powierzchnia zabudowana, na którą składają się powierzchnie handlowe, chłodnie, mroźnie, hale magazynowe i biura.

Działają w nich najbardziej liczące się w regionie hurtownie, gwarantujące pełną ofertę produktów spożywczych i pozostałych artykułów szybko zbywalnych oraz korzystne, konkurencyjne ceny. Należą do nich: Eurocash, Makton, Stół Polski, Bruno Tassi, Baćpol, Marpol, Tano. Obok wymienionych – pod dachem działa jeszcze kilkadziesiąt hurtowni średniej wielkości i mniejszych.

Hurtownie dysponujące powierzchniami sprzedażowymi prowadzą handel w formie cash&carry coraz większy wolumen oferowanych produktów dostarczają bezpośrednio do klientów. Powszechną praktyką jest też przyjmowanie zamówień drogą elektroniczną.

Poza halami sprzedaży, handel prowadzony jest częściowo także na placu, gdzie swoje produkty, głównie owoce i warzywa, oferuje codziennie około stu – a w sezonie nawet więcej rolników-producentów.

Handel na Praskiej Giełdzie charakteryzuje się wysoką częstotliwością zakupów i szybką rotacją towarów, z możliwością płatności gotówkowej, jak i przelewem.

Stawiamy na jakość i nowoczesność

Praska Giełda Spożywcza dostosowuje się do standardów i wymogów jakościowych, obowiązujących w Unii Europejskiej. Inwestuje w nowoczesne powierzchnie handlowo-magazynowe, spełniające wymogi unijne oraz systemu HACCP i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Dzięki temu staje się coraz nowocześniejszym rynkiem hurtowym, oferującym nie tylko towary najwyższej jakości, ale przede wszystkim bezpieczeństwo obrotu artykułami spożywczymi.

W trosce o coraz wyższą jakość usług zrealizowano inwestycje telekomunikacyjne zapewniające dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz niższe ceny połączeń telefonicznych.

Teren Praskiej Giełdy jest ogrodzony, oświetlony, zradiofonizowany i całą dobę monitorowany za pośrednictwem sprzętu wizyjnego oraz strzeżony przez służbę utrzymania ruchu. Wjazd dla wszystkich uczestników rynku jest bezpłatny.

Dbamy również o środowisko, ponieważ handel artykułami spożywczymi generuje poważną ilość odpadów. Po wprowadzeniu zasad segregacji, koszty ich odbioru spadły dwukrotnie. Dodatkową korzyść hurtownie mają z odsprzedaży materiałów z odzysku – makulatury i folii.

Na Praskiej Giełdzie Spożywczej funkcjonuje system informacji cenowej i rynkowej. Dane o cenach produktów są od operatorów pozyskiwane regularnie i zamieszczane na stronie internetowej PGS oraz przekazywane mediom prasowym: branżowym czasopismom, portalom internetowym i stacjom radiowym.

Operatorzy korzystają chętnie z wizualizacji własnych ofert za pośrednictwem ustawionych się na terenie Giełdy tablic reklamowych oraz elektronicznych ekranów do prezentacji ruchomych obrazów.

Doceniamy potencjał tradycji

Praska Giełda Spożywcza, dysponując bogatą ofertą produktów konwencjonalnych, wychodzi też naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu konsumentów na produkty ekologiczne i regionalne, przygotowywane z naturalnych surowców i często według tradycyjnych receptur.

Od 2005 roku, jako pierwszy rynek hurtowy w Polsce, prowadzi promocję tych produktów – oferując początkowo osobny pawilon do ich ekspozycji i sprzedaży przez producentów, następnie zaś wielokrotnie organizując doroczne Dni Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Polskie Smaki” – które zgromadziły kilkuset wytwórców tych produktów z całego kraju. Rezultatem tych działań jest obecność produktów tradycyjnych i ekologicznych w ofercie operatorów Praskiej Giełdy. Żywność naturalna i ekologiczna, wytwarzana często zgodnie z narodowym dziedzictwem kulinarnym, odnotowuje wysoką dynamikę sprzedaży i jest przyszłością polskiego przemysłu rolno-spożywczego i handlu.

Wspieramy ważne inicjatywy i pomagamy potrzebującym

Praska Giełda Spożywcza jest największym pracodawcą w powiecie wołomińskim. W administracji Giełdy oraz u jej operatorów jest zatrudnionych ponad 800 osób. Jednak PGS daje nie tylko miejsca pracy, ale także animuje życie gospodarcze na rynku lokalnym. Od lat prowadzi Inkubator Przedsiębiorczości, który około 200 małym firmom udzielił pomocy w powstaniu i rozwoju.

Wspomaga również swoich operatorów w działaniach marketingowych. Organizuje szkolenia, pomaga w wyjazdach na targi zagraniczne, organizuje własne imprezy handlowe i prowadzi wspólne z operatorami akcje promocyjne. Także ci z nich, którzy nie posiadają stosownych certyfikatów jakości, otrzymują pomoc Zarządu Giełdy w ich wdrożeniu.

Jako członek społeczności lokalnej traktujemy priorytetowo powinności wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu. Praska Giełda Spożywcza wspomaga działania samorządu gminnego i powiatowego, m.in. wielokrotnie wspierając wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży.

Bierze także udział w akcjach charytatywnych na rzecz podopiecznych w wybranych domach dziecka, a także pomaga wymagającym wsparcia dzieciom i młodzieży w gminie, gdzie jest zlokalizowana. Wspiera także inicjatywy sportowe i artystyczne młodych, zapewniając sponsoring, organizując konkursy, aukcje oraz fundując nagrody, a także oferując produkty spożywcze.

Działamy wspólnie z podobnymi sobie

Praska Giełda Spożywcza dba o rozwój i o należne miejsce dla rodzimego handlu hurtowego w dystrybucji artykułów spożywczych w Polsce. To szczególnie ważne w dobie uprzywilejowanej wieloma czynnikami ekspansji wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Praska Giełda należy do Stowarzyszenia Rynków Hurtowych w Polsce. W jego ramach działa na rzecz pozyskania środków unijnych dla rozwoju i modernizacji tego kanału dystrybucji.

Praska Giełda jest również członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Hurtowych. Rynki hurtowe istnieją na całym świecie i odnoszą sukcesy w konkurencji z innymi kanałami dystrybucji. W Europie Zachodniej mają one bardzo dobrą markę, a ich rozwój jest wspierany finansowo przez programy strukturalne. Sprzedawane na nich produkty są traktowane jako wyroby najwyższej jakości. W Polsce rynki hurtowe są w rozwoju, dlatego istotne jest korzystanie z dobrych wzorów istniejących za granicą.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i